Zielony Budżet Obywatelski – dlaczego warto go mieć?

Niebawem ruszy nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2024. W ramach jego mieszkańcy zadecydują na jakie zadania inwestycyjne dopuszczone przez władze Choroszczy pod głosowanie zostaną przeznaczone środki w przyszłym roku. Choroszczański Budżet Obywatelski można określić jako „wersja podstawowa”. W wielu miastach Budżety Obywatelskie mają kilka wariantów, które działają jednocześnie np. Budżety Osiedlowe (skierowane jedynie do osiedli), Budżety Sołeckie (skierowane do sołectw) lub Budżety Zielone, dzięki którym mieszkańcy mogą mieć wpływ na działania ekologiczne w ich miastach.

Zielony budżet obywatelski to innowacyjne narzędzie, które umożliwia mieszkańcom aktywne uczestnictwo w kształtowaniu polityki ekologicznej swojego miasta. Wprowadzenie tego mechanizmu ma liczne korzyści. Wiele miast większych i mnijeszych korzysta z tego narzędzia. Tak jest między innymi w Gdańsku, Lublinie, Katowicach czy mniejszych jak Zduńska Wola, Bierunia czy leżący nieopodal Wasilków, w którym z zielonego budżetu powstał między innymi „Motyli skwer” – ukwiecone miejsce w centrum Wasilkowa z budkami, hotelikami i poidełkami dla owadów, motyli oraz ptaków.

Zielony budżet obywatelski przyczynia się do zwiększenia zaangażowania społecznego. Daje mieszkańcom możliwość zgłaszania projektów i decydowania o tym, jakie inwestycje związane z ochroną środowiska lub nasadzeniami powinny być realizowane w mieście.

Mieszkańcy, jako uczestnicy procesu decyzyjnego, mają szansę zaproponować nowe pomysły, które mogą wpływać na poprawę jakości życia w mieście, w którym to właśnie oni żyją na co dzień. Zielony budżet obywatelski jak każdy inny, o ile jest uczciwie prowadzony pozwala na zwiększenie transparentności w zarządzaniu środkami publicznymi. Proces partycypacyjny, który zakłada udział mieszkańców w podejmowaniu decyzji, zwiększa przejrzystość i sprawiedliwość w alokacji środków. To eliminuje podejrzenia o nepotyzm czy nieprawidłowości w wydatkowaniu publicznych pieniędzy.

Sam proces wyboru projektów i debaty publiczne o ich realizacji to doskonała okazja do podnoszenia świadomości ekologicznej społeczności lokalnej. Zielonego budżety wprowadzone są nowoczesnych samorządach, które dbają o środowisko oraz biorą pod uwagę głos i potrzeby mieszkańców. Dają możliwość mieszkańcom współtworzenia swojego miejsca zamieszkania, promuje innowacje ekologiczne oraz zwiększa przejrzystość i edukację ekologiczną.

Zielone Budżety to nasadzenia drzew, tworzenie parków, ogrodów, obsadzanie przystanków czy budników publicznych. To także wydarzenia edukacyjne, które mają na celu zwiększanie świadomości mieszkańców. To wartościowe rozwiązania, na które również zasługują mieszkańcy Choroszczy. Czy zostanie wprowadzony? W tym roku Rada Miejska już uchwaliła jak ma wyglądać Budżet Obywatelski. Nie będzie on się różnił od poprzednich. Mamy nadzieję, że w przyszłości Chroszcz dołączy do nowoczesnych miast.

Zapraszamy Was do zapoznania się z bieruńskim KATALOGIEM INSPIRACJI przygotowanym dla osób chcących złożyć wniosek w Zielonym Budżecie Bierunia.

Budżet Obywatelski 2024 – zróbmy to razem

W Choroszczy projekty będzie można zgłaszać od 1 sierpnia do 8 września 2023. Osoby z naszej redakcji mają doświadczenie w składaniu projektów do Budżetu Obywatelskiego. Trzy propozycje inwestycji, które złożyły uzyskało Państwa poparcie i zostało przeznaczone do realizacji. Jeżeli macie pomysły na to, co przydałoby się mieszkańcom Choroszczy to zapraszamy Was do współpracy.

Pomożemy Wam przygotować projekt oraz poinformujemy o nim mieszkańców.  Budżet Obywatelski to dobra okazja by mieszkańcy mogli sami zdecydować o tym,  czego chcą. Możecie się z nami skontaktować przez profil Facebook lub za pomocą maila redakcja@horyzontychoroszczy.pl.

fot. poglądowe pixabay

Dodaj komentarz