Zieleń na horyzoncie!

Wczoraj magistrat Choroszczy zaprosił mieszkańców Choroszczy do udziału w akcji ADOPCJA OGRODNICZA 2022 – obywatelskiej inicjatywy, która naśladuje znaną na całym świecie, społeczną miejską partyzantkę. Podczas takich akcji mieszkańcy miast sieją kwiaty, zioła, sadzą drzewa i krzewy w publicznych przestrzeniach by zazielenić proszące się o to miejsca. Ta choroszczańska wersja – została zainicjowana w 2020 roku przez dwie osoby z naszej redakcji  –  Monikę Tekielską-Chmielewską i Przemka Waczyńskiego  – wówczas pracowników Centrum Kultury w Choroszczy. Akcja zyskała dużą aprobatę mieszkańców i mediów. Cieszymy się, że jest kontynuowana i zachęcamy każdego by się do niej włączył, w tym wysyłał zdjęcia swojej rabaty na wskazany adres (link poniżej).

My redakcyjnie zasadziliśmy trzy piękne lilaki zwisłokwiate. Te imponujące, wieloletnie rośliny dorastające do 3 metrów – jak zapowiedział sprzedawca – zakwitną już w tym roku. Zasadziliśmy je na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej, nieopodal bloku rodzinnego naczelnego Horyzontów – Wojtka Jastrzębskiego, który zapowiedział, że będzie je doglądał. 

Mimo, że akcja jest partyzancka, zrobiliśmy to z głową. Rośliny są duże, więc konsultowaliśmy pomysł z pracownikami spółdzielni, a towarzyszył nam członek rady nadzorczej SM – Marcin Popławski  –  radny Rady Miejskiej w Choroszczy. Jesteśmy zbudowani Jego obywatelskim gestem i zieloną postawą. Warto też nadmienić, że pan Marcin interpelował na ostatniej sesji RM w sprawie nasadzeń dużych drzew z projektu Budżetu Obywatelskiego 2020  „100 drzew na 100-lecie Niepodległości Choroszczy”, który nadal nie został zrealizowany pomimo zdobycia największej ilości Państwa głosów w 2019 r. Radny uzyskał odpowiedź, że drzewa zostały zakupione jesienią i będą sadzone jak tylko zrobi się ciepło. Czekamy na to z niecierpliwością!

Tymczasem wyglądając słońca zrobiliśmy swój zielony ruch. 

Zasady akcji ADOPCJA OGRODNICZA 2022

Dodaj komentarz