Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone świętuje 70 jubileusz

Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone, działający przy Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku, to jedna z najstarszych tego typu grup nie tylko w województwie, ale też w Polsce. Rozpoczął swoją działalność w 1953 r., z inicjatywy prof. Stefana Sobierajskiego. Nieprzerwana, 70-letnia działalność zespołu jest zjawiskiem bez wątpienia wyjątkowym.

Kurpie Zielone mają przepiękną historię. W ciągu 70 lat działalności zespół dał ponad dwa tysiące koncertów, które obejrzało ponad  milion widzów. Kurpie Zielone koncertowały w całej Polsce i na całym świecie: w Europie, Azji i AmeryceTen piękny zespół to nasza duma– mówiła podczas konferencji prasowej Agnieszka Jabłońska, wicedyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury.

Obecnie Kurpie Zielone liczą ponad 200 osób, ale od momentu powstania, w grupie tańczyło, śpiewało i grało ponad dwa i pół tysiąca osób. Zespół tworzą studenci i uczniowie oraz osoby pracujące, nie tylko z Białegostoku, ale z całego województwa podlaskiego (m.in. z Grajewa, Siemiatycz, Hajnówki czy Suwałk), a nawet z innych regionów Polski (Ełk, Warszawa). Oprócz grupy dorosłej – reprezentacyjnej, funkcjonuje też sekcja młodzieżowa, senioralna oraz trzy grupy dziecięce, tzw. Małe Kurpie.

Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone to podlaska marka. Marka która jest sławna nie tylko w  Polsce, ale na całym świecie (…) Dziękujemy jako mieszkańcy województwa podlaskiego, jako radni sejmiku, że taki pomysł siedemdziesiąt lat temu się pojawił. Pokazuje on jak pięknie można działać na rzecz promocji regionu, na rzecz kultywowania tradycji, bo to właśnie Kurpie Zielone robią – podkreślał  marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Od samego początku repertuar zespołu opierał się przede wszystkim na tradycjach sąsiadujących ze sobą regionów: Podlasia, Kurpi Zielonych i Kurpi Białych, ale wzbogacany jest stale o nowe kompozycje. Obecnie grupa prezentuje nie tylko folklor z terenu województwa podlaskiego, ale też ziem górskich: Spisza, Orawy, Żywiecczyzny, Ziemi Sądeckiej, Beskidu Niskiego i innych regionów Polski.  Koncert jubileuszowy, który odbędzie się 24 listopada w Operze i Filharmonii Podlaskiej  będzie muzyczną podróżą przez 70 lat. Pojawią się choreografie oraz aranżacje muzyczne i te dawne i współczesne.

Ważne jest by dbać o tradycję i ważne jest by szukać nowych pomysłów, rozwiązań, iść z duchem czasu. Wszyscy tancerze i wokaliści przygotowywali się przez wiele miesięcy i są jubileuszowym koncertem bardzo podekscytowani – mówiła Marta Szałkiewicz, kierownik grupy wokalnej Kurpi Zielonej.

W ramach jubileuszowych obchodów wydana zostanie płyta zespołu pt. „Wczoraj, dziś, jutro”, oraz folder, w którym zawarta będzie historia zespołu, jego codzienność i niezwykłe relacje, łączące tancerzy i wokalistów.

Przez zespół od początku jego istnienia przewinęły się tysiące osób. To historia ludzi i pokoleń, wzajemnych przyjaźni, relacji i doświadczeń. Doświadczeń różnych – bycia w emocjach, dzielenia się pasją taneczną, bo tradycja i folklor maja moc łączenia ludzi – podkreślała Anastazja Popławska, menadżer zespołu.

Najważniejszym celem Kurpi Zielonych jest działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, pielęgnowanie tradycji ludowych Podlasia i Kurpiowszczyzny, popularyzowanie najpiękniejszych pieśni i tańców polskich oraz ich prezentacja w formie scenicznych opracowań. Jednym z głównych założeń działalności zespołu jest ukazanie różnorodności, wielokulturowości oraz wieloetniczności nie tylko Podlasia, ale i całej Polski.

Zdjęcie PIK:  J. Krukowska
Źródło: PIK

Dodaj komentarz