Zanurz się w języku angielskim

Nazywam się Justyna Kropiewnicka jestem mamą Michasia, żoną oraz właścicielką szkoły języka angielskiego ReadySteadyEnglish w Choroszczy, gdzie prowadzimy kursy języka dla dzieci od 4. r.ż metodą TPR i Cambridge oraz jesteśmy akredytowaną placówką pracującą ogólnopolską metodą Funtown dla kursantów w wieku 7-12 lat, zajmujemy się też kursami dla młodzieży i dorosłych. Mamy również w ofercie cykliczne imprezy oraz tematyczno-warsztatowe urodziny.

Poprzedni temat dotyczył bariery językowej – dzisiaj zajmijmy się domowymi sposobami na jej pokonanie. Wcale nie musisz wyjeżdżać gdzieś daleko, ponieważ to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Poniższe źródła są przeznaczone dla młodzieży i dorosłych – dla dzieci opiszę następnym razem.

  1. Twój telefon – zmień język obsługi na angielski, to samo zrób z komputerem.
  2. Czytaj wiadomości ze świata po angielsku – tutaj bardzo polecam BBC Learning English – BBC Learning English – Homepage, ponieważ strona zawiera bieżące fakty z całego świata. Możesz dostosować tekst do swojego poziomu, obejrzeć filmik, posłuchać lub pobrać PDF i poćwiczyć. BBC nadaje w języku angielskim – brytyjskim – czyli mega. Natomiast jeśli wolisz odmianę amerykańską polecam The Washington Post: Breaking News, World, US, DC News and Analysis. Czytanie artykułów prasowych to doskonały sposób na gramatykę, a dokładnie przećwiczenie strony biernej.
  3. Na NETFLIX-ie włącz sobie angielski oryginalny lub jeśli jeszcze nie czujesz się zbyt pewnie – angielski z napisami. Tutaj ćwiczysz od razu dwie aktywności tj. słyszysz język a dodatkowo widzisz pisownię wyrazów, konstrukcję zdań.
  4. YOU TUBE – tam zajdziesz dosłownie wszystko od poważnej literatury po śmieszne filmiki:

Listen a Minute | Short English Listening Practice Everyday – YouTube – tutaj znajdziecie jednominutowe mini reportaże na dosłownie wszystkie tematy, niecodzienni ludzie ich hobby, śmieszne, straszne, dziwne.

Jeśli jesteście fanami horrorów to alter – YouTube – oczywiście zawsze możecie włączyć napisy.

Learn English With TV Series – YouTube – osłuchacie się poprzez oglądanie ulubionych seriali również z napisami. Mnóstwo tego jest – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Jeśli chodzi o gramatykę to chylę czoła przed tym człowiekiem Mike – język angielski – YouTube – lekcje są po polsku. Moim zdaniem gość nie ma sobie równych w tłumaczeniu zarówno podstawowych zagadnień gramatycznych, ale też rzeczy z wyższego stopnia zaawansowania.

  1. Aplikacje do nauki języka angielskiego – no chyba każdy z Was zna DUOLINGO, BUSSU czy MEMRISE – niektóre są absolutnie darmowe, a inne tylko do pewnego momentu. Mimo to warto choć jedną z nich mieć. Wiadomo, że aplikacje randkowe również zrzeszają ludzi z całego świata, ale tutaj zachowaj ostrożność – nigdy nie wiadomo czy osoba po drugiej stronie to nie jakiś świr. Dzisiaj w telewizji podano, że włoski siatkarz był w wirtualnym związku z kobietą, która podszywała się za brazylijską modelkę i ten przelał jej 600 tys. euro! Masz pojęcie? Gość przez 15 lat nie wiedział z kim pisze… O oszuście z Tindera chyba nie muszę wspominać.

To tylko pięć przykładów,  mogłabym podać jeszcze z pięćdziesiąt domowych sposobów na ‘zanurzenie’ się w języku, ale to by było namieszanie Ci w głowie. Jak widzisz wcale nie musisz nigdzie wyjeżdżać, aby codziennie obcować z językiem angielskim.

Cudowności!

Justyna Kropiewnicka

 

 

Dodaj komentarz