26 października to ważna data w pamięci o Choroszczańskich Powstańcach Styczniowych. Tego dnia w 1863 roku stracono dowódcę choroszczańskiej partii powstańczej Ksawerego Markowskiego i kilku innych powstańców. W Choroszczy jest wiele miejsc związanych ze styczniową insurekcją.
Jednym z nich jest grobowiec księdza z XIX wieku, który znajduje się na cmentarzu parafialnym w Choroszczy. W nim przez trzy miesiące ukrywał się choroszczański powstaniec Józef Andruszkiewicz. Żołnierz carski podejrzewający o ukrywanie się w mogile powstańca oddał kilka strzałów w drzwi. Na szczęście żadna z kul nie trafiła przebywającego w środku. Otwory po kulach można zobaczyć dziś na drzwiach, które zostały wyciągnięte ponad poziom sklepienia grobowca w celu ekspozycji.
Miejscem tym przez wiele lat zajmował się śp. Jan Adamski – regionalista, kolekcjoner, propagator wiedzy o historii Choroszczy, w tym o Powstaniu Styczniowym, członek Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy. W ostatnim czasie grób był dość zaniedbany. Postanowiliśmy go odświeżyć i posprzątać. W ramach prac przykleiliśmy wypadające barierki, pomalowaliśmy je. Wyrwaliśmy i wysoką trawę oraz zdrapaliśmy kępy traw rosnące na przyległych chodnikach. Część materiałów do przeprowadzenia prac ufundował Adam Masłowski ze sklepu budowlanego Plus, za co serdecznie dziękujemy. Zajęło na to dwie godziny, czyli niewiele.
Zbliżają się święta Wszystkich Świętych i Zaduszki. Na cmentarzu jest wiele grobów, o których nikt już nie pamięta. Podczas porządków rodzinnych mogił zachęcamy Was do poświęcenia chwili czasu i posprzątania oraz zapalenia znicza na pobliskich grobach, których nikt już nie odwiedza.
Więcej o wydarzeniach z 1863 roku przeczytacie na stronie Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy
Przed i Po