Z „Herodami” po Podlasiu. Zapraszamy na spektakle

Niewielka walizka po starym akordeonie – w nim zamyka się nie tylko świat Heroda, bohatera bożonarodzeniowego przedstawienia popularnego niegdyś na podlaskich wsiach, ale także tradycja dawnego kolędowania.

Fundacja Teatr Latarnia rusza w trasę ze spektaklem szopkowym „Herody”. W ramach objazdu odwiedzi cztery miejscowości w województwie podlaskim tj. Wasilków, Brańsk, Goniądz i Krypno. Zadanie „Podlaskie Herody” finansowane jest ze środków województwa podlaskiego.

Na wielobarwnym Podlasiu obok zwyczaju kolędowania z gwiazdą, chodziło się także w przebraniach różnych zwierząt i maszkar, chłodziło się też z kozą, a jeszcze nie tak dawno z szopką, która była małą scenką lalkową, w której grało się ręcznie wykonanymi kukiełkami. Inspirując się lokalną tradycją, polskimi świątecznymi zwyczajami i ludowymi kolędami, na podstawie autentycznego scenariusza z wioski Miłkowice-Maćki zrealizowaliśmy widowisko szopkowe pt. „Herody”.

Ta korespondencja, między starodawnym obrzędem, szopką i lalkarstwem oraz muzyką tradycyjną składa się w teatralno-muzyczną całość, którą chcemy przekazywać dalej, wierząc, że w ten sposób coś z tej magii starych świąt uda się nam przekazać dla najmłodszego pokolenia.

Pomysł i realizacja: Mateusz Tymura
Lalki: Monika Kwiatkowska
Premiera: 09.12.2019 | Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Zapraszamy Państwa do udziału w jednym z czterech spektakli zwieńczonych pogadanką i prezentacją instrumentów muzycznych. Podlaskie Herody to trasa Teatru Latarnia stworzona wraz z partnerami. Odwiedzimy Wasilków, Krypno, Goniądz i Brańsk. Wstęp na wszystkie spektakle jest wolny (w Wasilkowie obowiązuje rezerwacja telefoniczna).

21 stycznia 2024 godz. 13:00

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (dwór z Bobry Wielkiej ), ul. Leśna 7, Wasilków (rezerwacja pod numerem telefonu 509 397 438).

24 stycznia 2024 godz. 17:00

Gminny Ośrodek Kultury w Krypnie, Krypno Wielkie 9, wstęp wolny.

25 stycznia 2024 godz. 11:00

Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu, Stary Rynek 11, wstęp wolny.

25 stycznia 2024 godz. 18:00, Miejski Ośrodek Kultury w Brańsku, ul. Rynek 19, wstęp wolny.

Zadanie publiczne „Podlaskie Herody” jest finansowane ze środków Województwa Podlaskiego

Dodaj komentarz