X Marsz z Flagą przeszedł ulicami Choroszczy

Dnia 2 maja 2022 roku odbył się Marsz z Flagą Polski – to już 10. edycja tego wydarzenia. Wzięły w nim udział dziesiątki mieszkańców, którzy przyszli z flagami oraz elementami ubioru w barwach narodowych. W przedniej części kolumny choroszczańscy harcerze nieśli wielkoformatową flagę. Początek miał miejsce na Placu Brodowicza w Choroszczy.

Wydarzenie rozpoczął przemówieniem Prezes Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała Grzegorz Krysiewicz – dziękował w nim mieszkańcom oraz władzom za przybycie. W Marszu udział wzięło trzech Radnych Rady Miejskiej: Adam Kamieński, Piotr Waczyński i Jacek Dąbrowski, a na wydarzeniu obecny był też Burmistrz Choroszczy. Wśród uczestników byli przedstawiciele i przedstawicielki Choroszczańskich stowarzyszeń, harcerze oraz zwykli mieszkańcy.

Dyrektorka Centrum Kultury i Sportu Izabela Dąbrowska rozdawała obecnym biało-czerwone kotyliony, a pracownicy Centrum Kultury i przedstawicielki choroszczańskich Stowarzyszeń wręczały zebranym małe papierowe flagi. Dzięki tym elementom kolumna marszowa stawała się jeszcze bardziej biało-czerwona.

W tym roku zabrakło Mieczysława Waczyńskiego, który podczas wszystkich marszów prowadził kolumnę z wielką biało-czerwoną flagą na długim trzonie i zastąpił go Józef Waczyński – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy.

Uformowana kolumna pilotowana przez policję wyruszyła w trasę ulicami Choroszczy. Trasa wiodła przez ul. Mickiewicza, Powstania Styczniowego oraz Mickiewicza, a zakończenie miało miejsce na Rynku 11 listopada pod bramą kościoła. Podczas Marszu wznoszono okrzyki „chodźcie z nami”, puszczane były też piosenki patriotyczne. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie osób uczestniczących w X Marszu z Flagą.

Na koniec wydarzenia głos znów zabrał Grzegorz Krysiewicz, który podziękował przybyłym za uczestnictwo oraz zaprosił do wspólnego zdjęcia oraz na ognisko. O godzinie 19:00 za Kościołem na Błoniach Jana Pawła II w Choroszczy odbyło się ognisko integracyjne, w którym udział wzięli uczestnicy X Marszu z Flagą.

Marsz z Flagą Polski w Choroszczy odbywa się od 2011 roku. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Marsz wrócił na na ulice Choroszczy. Organizowany jest zawsze w Dniu Flagi, który został ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Celem święta jest promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Dodaj komentarz