Wystawa z okazji 78 rocznicy bitwy pod Monte Cassino

18 maja w siedzibie głównej Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku przy ul. Kilińskiego odbyło się otwarcie wystawy „Między słowami. W 78 rocznicę zdobycia Monte Cassino”. 

Wystawa czasowa  zbudowana jest wokół fragmentów książki „Ot bajki… nie bajki”, autorstwa ponad stuletniego weterana „armii Andersa” ppłk Stanisława Żurakowskiego. Wydana w 1995 roku publikacja stanowi zbiór kilkudziesięciu krótkich form literackich, w których mężczyzna przywołuje wybrane obrazy z czasu wojny. Większość z nich związana jest z bitwą o Monte Cassino. To bardzo osobista perspektywa, łącząca reportaż z refleksjami na temat najważniejszych wartości: patriotyzmu, rodziny, przyjaźni, honoru, koleżeństwa, religii.

Na ekspozycję składając się fotografie Stanisława Żurakowskiego z czasu służby w 2. Korpusie Polskim oraz fragmenty jego książki, przedstawione w postaci typograficznych plakatów. „Ilustrację” tekstu stanowią prezentowane w gablotach eksponaty (zawsze w kontekście opowieści, m.in. pamiątki po żołnierzach 2. Korpusu Polskiego, części umundurowania, uzbrojenia, wyposażenia) oraz animacje filmowe przygotowane przez białostockie Studio Kreatywne „We Shoot People”.

Wystawa przygotowana została ze zbiorów własnych Muzeum Wojska w Białymstoku oraz kolekcjonerów prywatnych. Będzie można ją zobaczyć w sali wystaw czasowych MWB (ul. J. Kilińskiego 7) do połowy sierpnia 2022 roku. Autorem ekspozycji jest Marcin Koziński.

Źródło: Muzeum Wojska Polskiego 

Poniżej prezentujemy zdjęcia z otwarcia wystawy, które przesłał nam Jacek Romanowski – zachęcamy do osobistego odwiedzenia Muzeum Wojska.  W galerii zdjęcia oraz dokumenty uzupełniające artykuł Józefa Waczyńskiego opublikowany na naszych łamach 18 maja

Dodaj komentarz