Wybory uzupełniające ławników

Zgodnie z przewidywaniami Prezes Sądu Okręgowego w Białymstoku złożył do Rady Miejskiej w Choroszczy wniosek o powołanie dodatkowych ławników do orzekania w Sądzie Rejonowym w Białymstoku – ma to związek m.in. z nieobsadzeniem wszystkich miejsc w wyborach, które odbyły się 4 października. 

Wówczas zgłosiło się 8 osób ale Rada Miejska wybrała „szczęśliwą siódemkę”: Iwonę Wiórkowską, Urszulę Harrari, Jarosława Aponowicza, Magdalenę Bobrowską, Helenę Lipińską, Adama Radłowskiego i Dorotę Tomicką i odrzucając kandydaturę Wojciecha Jastrzębskiego, który sprawował funkcję ławnika przez ostatnie 8 lat (w kadencjach 2016-2019 i 2020-2023). O tych wyborach pisaliśmy TUTAJ, a W TYM MIEJSCU znajduje się wywiad z kończącym niebawem swoją drugą kadencję Wojciechem Jastrzębskim.

Aktualne zapotrzebowanie w wyborach uzupełniających wynosi 10 osób do orzekania z zakresu prawa pracy i 5 osób do orzekania w sprawach rodzinnych. Czas na zgłoszenia „uzupełniające” upływa 29 grudnia. Cała procedura i wymagane dokumenty są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Choroszczy.

We wspomnianym wyżej wywiadzie Wojciech Jastrzębski zapytany czy jeśli będą wybory uzupełniające to ponownie przedstawi swoją kandydaturę stwierdził, że być może kiedyś ponownie złożę aplikację przy innym składzie rady. 

Wojciech Jastrzębski:

W wyborach uzupełniających nie wezmę udziału gdyż stosunek Burmistrza Roberta Wardzińskiego i co za tym idzie większości Rady Miejskiej do mojej osoby jest znany i nie sądzę aby teraz zagłosowali pozytywnie. Zachęcam jednak inne osoby aby zgłosiły swoje kandydatury w wyborach uzupełniających.

Bycie ławnikiem daje to dużo satysfakcji i poczucie spełnienia obywatelskiego obowiązku. Jeśli komuś trzeba pomóc przebrnąć „papierkową procedurę” to chętnie pomogę.

Służę pomocą również w zgłoszeniu kandydatury do Rady Miejskiej w Choroszczy: mnie odrzucili w wyborach ale kandydatka, którą zgłosiłem: Iwona Wiórkowska przeszła głosowanie pozytywnie i będzie ławnikiem w Sądzie Okręgowym. Być może sąd czeka również na Ciebie?

Jeśli ktoś jest chętny aby zostać ławnikiem do zapraszam do kontaktu telefonicznego (600514554) lub mailowego (wojtek@horyzontychoroszczy.pl)

Źródło: Urząd Miejski w Choroszczy

Dodaj komentarz