Wszystkie jaźnie Emilii Odyniec

W środę 13 kwietnia w Biurze Wystaw Kulturoznawczych Uniwersytetu w Białymstoku miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Otwarta została wystawa „Ja i wszystkie moje jaźnie” autorstwa Emilii Odyniec – młodej artystki, studentki kulturoznawstwa zamieszkałej w Gminie Choroszcz.

Na wystawę składa się 6 obrazów o wymiarach 20×20 centymetrów oraz jedno lusterko. Obrazy zostały namalowane farbami akrylowymi przy użyciu różnorodnych, niezbyt często stosowanych do tego rodzaju twórczości – narzędzi: pędzli, szpatułek, patyczków do uszu, pędzelków do makijażu, a nawet dłoni artystki. Wystawa porusza temat chorób psychicznych, ich wpływu na życie człowieka oraz otoczenie. Na małych obrazach przedstawiono portrety bohaterów popkultury oraz osób realnych, którzy doświadczyli tragicznej sytuacji psychicznej, można na nich zobaczyć postaci z gier, komiksów, filmów czy też właśnie prawdziwych artystów. Bardzo ciekawym zabiegiem artystycznym jest umieszczone lusterko pośród obrazów. W dosadny sposób uświadamia odbiorcę, że w jednej chwili też może być dotkniętym przez chorobę psychiczną. Klimat niepokoju podkreślała muzyka z filmów grozy, co pozwala odbiorcom oglądającym wystawę jeszcze bardziej zrozumieć powagę prezentowanego tematu.

Jest to debiutancka wystawa choroszczańskiej artystki. Malarstwo nie jest jedyną formą wyrazu artystycznego Emilii Odyniec. Poza nim mieszkanka gminy Choroszcz poświęca się muzyce, a dokładniej śpiewaniu. 

Wystawę „Ja i wszystkie moje jaźnie” można oglądać do 1 maja 2022 roku w Biurze Wystaw Kulturoznawczych, ul. Świerkowa 20 Białystok (Instytut Studiów Kulturoznawczych). Kuratorką wystawy jest Marta Pogorzały – Prezeska Biura Wystaw Kulturoznawczych.

Nie wyobrażaliśmy sobie, żeby na tym wernisażu zabrakło przedstawicieli naszej redakcji. Czujemy osobisty związek z artystką. Emilia odbywała praktyki studenckie w M-GCKiS w Choroszczy w 2021 roku, kiedy trójka osób z naszej redakcji jeszcze tam pracowała (Wojciech Jastrzębski – p.o. dyrektora oraz instruktorzy: Łukasz Kalinowski i Monika Tekielska-Chmielewska). Emilia dała się poznać jako osoba wyjątkowo pracowita, oczytana, chętna do pomocy, także jako wolontariuszka. Budujące jest to, iż osoba, której przekazywaliśmy przez pewien okres czasu wiedzę i wiadomości praktyczne, przejawia swoją wrażliwość na otaczający świat i ludzi właśnie poprzez sztukę. Temat jaki podjęła jest równie delikatny, jak ważny w dzisiejszych czasach. Bardzo nam miło, że mogliśmy współpracować z Emilią oraz, że rozwija skrzydła! Czekamy z niecierpliwością na kolejne twórcze sukcesy. Gratulujemy!

Wojciech Jastrzębski – Redaktor Naczelny

Dodaj komentarz