Wieści z choroszczańskiej Parafii

Na naszych łamach będziemy relacjonować to co się dzieje w naszej gminie, również to czym żyje nasza Choroszczańska Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Szczepana Męczennika. Dzisiaj ogłoszenia parafialne z Niedzieli Palmowej.

Niedziela Męki Pańskiej, zwana niedzielą palmową 10. 04. 2022 r.

 1. Niedziela Palmowa zwie się w liturgii Niedzielą Męki Pańskiej, dlatego dzisiejszego popołudnia nie spędzamy przy telewizorze czy na zakupach, ale udajemy się na Parafialną Drogę Krzyżową. Jest to chrześcijańska forma przeżycia tego szczególnego dnia. Gromadzimy się w Jeronikach o, godz. 15.00, czyli w Godzinie Miłosierdzia. Trasa Nabożeństwa Pasyjnego jest na planie pętli, więc koniec będzie w tym samym miejscu, co rozpoczęcie. Serdecznie wszystkich zapraszamy w imieniu mieszkańców Jeronik.
 2. Spotkanie modlitewne Wspólnoty Krwi Chrystusa odbędzie się w najbliższy wtorek o godz. 17.15
 3. Również we wtorek o godzinie 19.00 zapraszamy na kolejne Nikodemowe Spotkanie. konferencja pt „Rola uczuć w życiu duchowym” po niej adoracja z możliwością spowiedzi.
 4. Uwaga! W Wielki Czwartek w związku z przygotowaniem do Tridum Paschalnego nie ma całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu.
 5. Dzisiaj rozpoczęliśmy Wielki Tydzień, zachęcamy do duchowego przeżywania tego Świętego Czasu, bowiem Wielki Czwartek, Piątek i Sobota to trzy najważniejsze dni roku liturgicznego. Z tej racji w czasie Tridum Paschalnego kancelaria parafialna nie będzie czynna.W Wielki Czwartek, który jest pamiątką ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Msza Krzyżma pod przewodnictwem Arcybiskupa Józefa Guzdka Metropolity Białostockiego będzie sprawowana o godz. 9.00 w Archikatedrze białostockiej. W czasie tej Mszy kapłani odnowią swoje przyrzeczenia i zostaną poświęcone oleje święte. Natomiast o godz. 18.00 w naszym kościele odbędzie się Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. Tego dnia kapłan naśladując Chrystusa na znak służby umywa nogi 12 mężczyznom symbolizującym apostołów. W czasie liturgii zostanie zaprzysiężony kandydat do grona Strażników Eucharystii, bowiem jest to ich dzień patronalny. Msza Święta jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy, dlatego też zostaną poświecone chlebki „Caritas” na stół wielkanocny: 500 sztuk. Jest to sposobność do czynu miłosierdzia, dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest dla najuboższych. Niech każda rodzina zaopatrzy się w taki chlebek, należy go dołączyć do święconki i spożyć wspólnie w czasie śniadania wielkanocnego.

  W Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy Świętej. O godz. 9.00 rozpocznie się Godziną Czytań i Jutrznią prowadzoną przez młodzież naszej parafii całodzienne czuwanie zachęcamy do towarzyszenia Jezusowi. O godz.17.15 odbędzie się Droga Krzyżowa prowadzona przez młodzież a następnie o 18.00 Nabożeństwo Męki Pańskiej, którego centrum jest uroczysta Adoracja Krzyża, do godz. 21.00 zachęcamy do prywatnej adoracji Jezusa w Grobie. W Wielki Piątek po nabożeństwach będą śpiewane Gorzkie Żale. W Wielki Piątek obowiązuje post, natomiast w sobotę zachęcamy do abstynencji od pokarmów mięsnych.

  W Wielką Sobotę o godz. 9.00 Uroczysta Godzina Czytań i Jutrznia prowadzona przez młodzież. Poświecenie pokarmów na stół wielkanocny od godz. 9.00 do 15.00 co godzinę. Jest to też okazja do nawiedzenia Grobu Pana Jezusa bardzo wychowawcze jest zabieranie do kościoła dzieci ze święconkami. Kapłan będzie wówczas dyżurować w konfesjonale, by pojednać z Bogiem tych, którzy wrócili na święta z zagranicy i niezdążyli się jeszcze oczyścić swej duszy. Natomiast w DPS i w szpitalu świecenie pokarmów o godz.14.00 Wieczorem o godz. 19.00 Msza Św. Wigilii Paschalnej. Tego wieczoru każdy przynosi świecę. Z soboty na Wielką Niedzielę czuwanie przy Grobie Pańskim przez całą noc – poszczególne grupy. Tradycyjnie zapraszamy do Straży Honorowej strażaków, harcerzy i zuchów. Rezurekcja o godz. 6.00, nie będzie Mszy Św. o godz. 8.00

 6. Dziękujemy za ofiary składane na kwiaty do Grobu Pana Jezusa; Po 100zł złożyli: KŻR św. Ryty z ul. Lipowej, KŻR św. Moniki, KŻR św. Joanny Beretty Mola, Koło Emerytów i Rencistów nr 15. Natomiast 134zł – złożyli mieszkańcy miejscowości Żółtki, 150zł.- Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi. 240zł miejscowość Zaczerlany. Dziękujemy również za wszystkie ofiary anonimowe składane w cichości serca do skarbony za ławkami.
 7. Tak jak ogłaszaliśmy przed tygodniem młodzież przed kościołem oferuje oryginalne przystrojone żywe gałązki palmowe. Pamiętajmy, że jest to forma wsparcia materialnego na rekolekcje wakacyjne tej aktywnej i wartościowej młodzieży.
 8. Z Ks. Kamil z animatorami oazowymi organizuje w czasie wakacji pielgrzymkę do Medjugorie w dniach 16-23 lipca tego roku. Koszt to 800 zł i 220 euro. Zapraszamy, wszelkie informacje i zapisy u Ks. Kamila.
 9. Z tyłu za ławkami można jeszcze nabyć świąteczny numer miesięcznika „Drogi Miłosierdzia” poświęconego zbliżającym się świętom wielkanocnym. Pomocą w ich owocnym przeżyciu może być przewodnik po Tridum Paschalnym, oraz wiele innych ciekawych artykułów. Należność wysokości 4 zł proszę wrzucić do skarbonki na kwiaty, która znajduje się obok czasopism.

Źródło: Parafia w Choroszczy

Dodaj komentarz