Weekendowe wydarzenia w Muzeum Podlaskim

Pierwszy weekend Europejskich Dni Dziedzictwa (9-10 września) za nami, ale to nie oznacza wcale końca wydarzenia. W dniach 16-17 września Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprasza na bezpłatne wykłady tematyczne, spotkania na wystawach czy rodzinne warsztaty. Poniżej plan atrakcji, jakie przygotowano w oddziałach muzeum.


Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10
16 września 2023, godz. 11.00

Wyruszmy we wspólną rodzinną podróż. Malujmy razem! 

Podczas zajęć porozmawiamy o tradycjach malarskich, pasji do sztuki przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Przyjrzymy się dziełom malarzy Alfreda Wierusza-Kowalskiego, jego syna Czesława oraz wnuczki Joanny. Czy syn musi malować tak jak ojciec, a wnuczka jak dziadek? W trakcie spotkania każdy z członków rodziny poszuka własnego stylu malarskiego, by stworzyć pejzaż.

Zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 7–12 lat 
Liczba uczestników: 12 dzieci oraz opiekunowie
Czas trwania spotkania: ok. 60 min
Informacje i zapisy: 516 141 960


Rodzinne pejzaże (warsztaty dla dzieci)
17 września 2023, godz. 15.00

Wierusz-Kowalscy. Alfred, Czesław, Joanna – malarstwo przez pokolenia (spotkanie dla dorosłych)

Nie tylko Kossakowie słyną z malarskich talentów! Podczas spotkania poznamy inny znamienity malarski ród, Wieruszów-Kowalskich.

Wybitny przedstawiciel szkoły monachijskiej – Alfred Wierusz-Kowalski, którego dzieło „Wyjazd powozem” od lat zdobi Galerię Malarstwa Polskiego w białostockim Ratuszu, jest najbardziej znanym członkiem malarskiego rodu Wierusz-Kowalskich. Także prace jego syna, Czesława znajdują się w zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Czy znajdziemy podobieństwa w pracach ojca i syna? Czy wnuczka wybitnego artysty poszła w ślady swojego ojca i dziadka? W trakcie spotkania przybliżone zostaną sylwetki artystów oraz ich wybrane dzieła. 

Prowadzenie: Iwona Murawska
Spotkanie tematyczne dla osób dorosłych
Informacje: 516 141 960


Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37
16 września 2023, godz. 10.00

Utkane (warsztaty dla rodzin)

Inspirujące spotkanie rodzinne, podczas którego razem odkryjemy tajniki tkactwa, tworząc niepowtarzalne podkładki z materiałów z odzysku! 

W historii tkactwa Podlasie wyróżnia się różnorodnością splotów, bogactwem barw, a także ciekawym zdobnictwem. Tradycje tkackie przekazywane były z pokolenia na pokolenie. 

W ostatnich latach dostrzegamy bardzo duże zainteresowanie tą dziedziną rękodzieła ludowego, zarówno wśród mieszkańców regionu, jak i całej Polski. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które przebiegają pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” zapraszamy na rodzinne warsztaty tkackie. Wspólne spędzenie czasu na przeplataniu wełnianego wątku między nicie osnowy, to także okazja do poznania tradycyjnego splotu płóciennego, a także przestrzeń do rozwoju pasji artystycznych.

Podczas warsztatów, każda rodzina będzie miała możliwość samodzielnego stworzenia podkładki. Wykorzystamy do tego celu materiały z odzysku – pocięte w paski koszulki trykotowe.

Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały, a udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Prowadzenie: Alina Dębowska-Jankiewicz – antropolożka i etnolożka, muzealniczka, miłośniczka rękodzieła ludowego, stypendystka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

Czas trwania: ok. 60 min
Liczba uczestników: 10 rodzin
Obowiązuje rezerwacja miejsc. Informacje i zapisy:  517 484 349


16 września 2023, godz. 14.00

Zdobnictwo podlaskich ręczników obrzędowych (wykład dla dorosłych)

Odkryj fascynującą historię ręcznika obrzędowego, skarbu podlaskiego dziedzictwa kulturowego.

Tradycja wykonywania tkaniny oraz jej zdobienia spoczywała na barkach młodych kobiet. Przekazywana z pokolenia na pokolenie czerpała pełnymi garściami z otaczającego świata. Najczęstszą inspiracją były motywy kwiatowe: czerwone róże, maki, fioletowe lilaki, niebieskie niezapominajki czy wielobarwne bratki. W trakcie wykładu prowadząca opowie jak zmieniały się techniki zdobnicze na przestrzeni lat oraz jaki materiał wykorzystywano do tworzenia ręczników obrzędowych. 

Prowadzenie: Alina Dębowska-Jankiewicz – antropolożka i etnolożka, muzealniczka, miłośniczka rękodzieła ludowego, stypendystka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

Czas trwania: ok. 60 min
Liczba uczestników: 40 osób
Obowiązuje rezerwacja miejsc. Informacje i zapisy: 517 484 349


17 września 2023, godz. 14.00

Rola kobiet w kształtowaniu polskich tradycji kulinarnych (wykład dla dorosłych)

Wykład o polskich tradycjach kulinarnych, ich kształtowaniu i pielęgnowaniu na przestrzeni wieków, z uwzględnieniem szczególnej roli kobiet w tym procesie.

Jaki wpływ na kształtowanie polskich tradycji kulinarnych miał przełom XIX i XX wieku? Jaką rolę odegrały w tym procesie kobiety? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych poszukamy podczas wykładu, podczas którego zaprezentujemy zbiory muzeum, związane z szeroko rozumianą tematyką kulinarną. 

Polska kuchnia przez wieki była kształtowana zmieniającymi się granicami, wojnami czy zaborami, poddawana wielu próbom, nie uległa zatraceniu. A gdyby tak postawić tezę, że to dzięki kobietom udało się ocalić polskość w sferze kulinarnej, pielęgnować ją i rozwijać? Co prawda, autorami pierwszych polskich książek kucharskich byli mężczyźni, ale mówimy o czasach, gdy były dostępne jedynie na dworach królewskich czy magnackich. Prawdziwy przełom przyszedł w XIX wieku, kiedy to kobiety zaczęły głośno mówić o potrzebie niezależności, podjęcia zarobkowej pracy, edukacji i prawach politycznych. W literaturze pojawiały się pierwsze poradniki i książki kucharskie skierowane do kobiet i pisane przez kobiety. Autorki korzystały z dobrodziejstw kuchni staropolskiej, francuskiej upowszechnionej dzięki książce „Kucharz doskonały” Wojciecha Wielądki, jednocześnie tworząc nową kulinarną jakość, odpowiadająca czasom i realiom, w którym przyszło im żyć.

Prowadzenie: Joanna Januszkiewicz – pedagog – kulturoznawca, muzealniczka, stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Czas trwania: ok. 60 min
Liczba uczestników: 40 osób
Obowiązuje rezerwacja miejsc. Informacje i zapisy:  517 484 349


Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

24 września 2023, godz. 11.00

Sztuka ikonografii (warsztaty i oprowadzanie)

Spotkanie poświęcone sztuce ikonopisania, w ramach którego zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie zorganizowanej w Ramach Roku Jerzego Nowosielskiego oraz warsztaty przybliżające technikę tempery żółtkowej.

Na spotkaniu zostanie przedstawiona sztuka ikonografii jako zjawisko tradycji niematerialnej. Przekazywana z pokolenia na pokolenia, wciąż jest ważnym źródłem wiedzy i umiejętności. Artyści-ikonografowie, pozostając w łączności z tradycją nadal pracują według najstarszych wzorców – podlinników – w oparciu o dawne techniki malarskie z wykorzystaniem tempery żółtkowej na deskach ikonowych. Tajniki warsztatowe, tradycję i kanon tworzenia przybliży ikonografka Anna Motowicka. Jednak sztuka ikonografii może być również zjawiskiem „żywym”, odpowiadającym na współczesność i stanowić – jak zauważył Jerzy Nowosielski – „obraz swoich czasów”, czego przykładem są oryginalne i na wskroś współczesne ikony artysty. O sztuce Jerzego Nowosielskiego, jego spojrzeniu na kanon i tradycję opowie kuratorka wystawy Ewa Zalewska, autorka licznych artykułów związanych z twórczością Nowosielskiego, zaangażowana w działania promujące sztukę Profesora na Podlasiu.

Prowadzenie: Ewa Zalewska – oprowadzanie kuratorskie, Anna Motowicka – warsztaty

Czas trwania: ok. 120 min
Liczba uczestników: 20 os.
Informacje i zapisy: 509 336 829


Szczegółowy program dostępny jest na naszej stronie internetowej Muzeum Podlaskiego oraz w załączniku.

Więcej informacji o EDD na stronie: https://edd.nid.pl/

Dodaj komentarz