Weekend w Muzeum Podlaskim w Białymstoku 

Odkryj fascynujący świat kultury i historii podczas weekendowych wydarzeń w Muzeum Podlaskim w Białymstoku! Na najmłodszych czekają ciekawe zajęcia poświęcone historii herbaty i kawy, wyjątkowe warsztaty muzyczne dla całej rodziny, połączone z koncertem oraz oprowadzenie kuratorskie dla dorosłych po wystawie w Muzeum Ikon w Supraślu. Dołącz do naszej kulturalnej podróży!

RODZINNE WEEKENDY

JAK KIEDYŚ HERBATĘ I KAWĘ PIJANO… 

27 maja 2023 r., godz. 11.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 4-12 lat wraz z opiekunami
Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, ul. Mickiewicza 45

W trakcie spotkania dowiecie sięod kiedy pijemy herbatę i kawę oraz w jaki sposób napoje te przywędrowały do Polski. Zobaczycie również naczynia, wykorzystywane do przechowywania, konsumpcji czy transportu napojów. A wszystko to w otoczeniu wystawy, „Kawa czy herbata? Archeologiczne świadectwa konsumpcji napojów w dawnym Gdańsku”. Na koniec skomponujecie własną mieszankę herbaty oraz stworzycie ozdobne pudełko. 

Liczba uczestników: 12 osób + opiekunowie
Czas trwania zajęć: około 60 minut
Koszt: 12 zł – dziecko, 5 zł – opiekun, z Kartą Dużej Rodziny 6 zł – dziecko,  3 zł – opiekun
Informacje i zapisy: 509 336 841

 

WSZYSTKO GRA

27 maja 2023 r., godz. 11.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat wraz z opiekunami
Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

28 maja 2023 r., godz. 11.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat wraz z opiekunami
Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Zespół Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Białymstoku zapraszają do białostockiego Ratusza na wyjątkowy Rodzinny weekend!

Muzeum to miejsce, które dla wielu z nas kojarzy się z ciszą. Czy tak zawsze jest? Czy na obrazach możemy odnaleźć ukryte dźwięki, rytm, tonację, kompozycję? Czy patrząc na obraz możemy usłyszeć szum potoku, skrzypiący pod nogami śnieg, szelest sukni modnej damy?

W trakcie spotkania wykonamy obrazy inspirowane muzyką, poszukamy dźwięków w dziełach sztuki prezentowanych na Galerii Malarstwa Polskiego, a także wysłuchamy koncertu „Dzieci dzieciom” w wykonaniu uczniów Zespół Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Białymstoku.

Zajęcia dla rodzin z dziećmi (w tym opłata za koncert):
Liczba uczestników: 15 dzieci + opiekunowie
Czas trwania spotkania: ok. 90 min.
Koszt: 12 zł – dziecko, 5 zł – opiekun, z Kartą Dużej Rodziny 6 zł – dziecko,  3 zł – opiekun
Koszt (sam koncert ok. godz.12:00): 5 zł/os., Liczba miejsc ograniczona.
Informacje i zapisy: tel. 516 141 960

SZTUKA IKONY – Symbolika Krzyża i Ikony Ukrzyżowania

Oprowadzanie tematyczne w ramach wystawy czasowej „Pasja i Zmartwychwstanie w tradycji chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu”

28 maja 2023 r., godz. 11.00
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

Zapraszamy na oprowadzanie po ekspozycji „Pasja i Zmartwychwstanie w tradycji chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu”. Obiekty eksponowane na wystawie pochodzą z dwóch kolekcji prywatnych, z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, z Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego, a także z Muzeum Ikon w Supraślu. Jest to zbiór z jednej strony bardzo zróżnicowany – ze względu na wiek, technikę, miejsce powstania czy autora. Z drugiej strony bardzo spójny, ponieważ oscyluje wokół najważniejszego święta w Kościele wschodnim i zachodnim – święta Zmartwychwstania.

W trakcie spotkania szczególną uwagę zwrócimy na symbolikę Krzyża Świętego, który wskazuje nam podstawowe tajemnice wiary chrześcijańskiej: jedność Boga w trzech osobach oraz odkupienie ludzkości dokonane przez mękę Jezusa Chrystusa. Krzyż jest widocznym znakiem wiary każdego chrześcijanina, dlatego niemal od początku istnienia Kościoła otaczany był czcią, która wyrażała się nie tylko w zewnętrznych znakach szacunku dokonywanych przez wiernych, lecz również w tradycji umieszczania symbolu krzyża w świątyniach, domach, miejscach pracy czy też pobożnym noszeniu niewielkich metalowych krzyżyków na piersi. 

Czas trwania: ok. 60 min;
Liczba uczestników: 20 osób;
Koszt: 10 zł, z Kartą Dużej Rodziny – 5 zł
Obowiązuje rezerwacja. Informacje i zapisy: 509 336 829

Źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Dodaj komentarz