W Oliszkach powstało KGW „Perfekcyjne Gosposie”

Ostatnio popularność ponownie zdobywają Koła Gospodyń Wiejskich. Dzisiaj w ramach cyklu „Ludzie z pasją” przedstawiamy Wam wywiad przeprowadzony z Anną Czech-Miczejko, przedstawicielką powołanego pod koniec poprzedniego roku Koła Gospodyń Wiejskich „Perfekcyjne Gosposie” z Oliszek.

Perfekcyjne Gosposie? Skąd nazwa?

Rozmyślałyśmy nad nazwą koła kilka tygodni. Zebrałyśmy pomysły, każda z założycielek dała coś od siebie. Jedną z propozycji były też perfekcyjne Panie Domu. Od początku wiedziałyśmy, że jesteśmy i wciąż chcemy być Perfekcyjne. Drogą demokracji wygrały Perfekcyjne Gosposie. Ta nazwa najbardziej odzwierciedla Panie, które zrzesza koło. Wszystkie działania, których się podejmujemy realizujemy perfekcyjnie : )

Od kiedy działa Wasze Koło Gospodyń Wiejskich?

Tu droga była bardzo długa i wyboista. Pierwsze próby założenia koła były na początku września 2023 w Klepaczach, niestety nie zostałyśmy tam gościnnie przyjęte, więc postanowiłyśmy, że nie będziemy iść „pod prąd” i szybko powstał pomysł założenia KGW w Oliszkach i okolicach. Istniejemy formalnie od 13.11.2023 r. – to dla nas szczęśliwa data.

Kto dał pierwszy impuls do zrzeszenie się w KGW?

Właściwie to był wspólny pomysł. W mojej głowie pomysł zrobienia czegoś fajnego dla lokalnej społeczności zrodził się jakiś czas temu. Koleżanki z Klepacz poparły pomysł, żeby było to KOŁO Gospodyń Wiejskich i tak oto jesteśmy.

Gdzie i jak często spotykacie się?

Spotykamy się w świetlicach miejscowości, na terenie których działamy. Na razie spotkania odbywały się w Oliszkach i Łyskach, ale cały czas rozszerzamy teren naszych działań – zgłaszają się Panie z nowych okolicznych miejscowości. Obecnie mamy 8 miejscowości, na terenie, których działamy. Są to: Oliszki, Krupniki, Klepacze, Łyski, Porosły, Zaczerlany, Sienkiewicze i Konowały. Spotkania są co najmniej raz w miesiącu, a jeśli są pomysły i potrzeby to też raz na dwa tygodnie.

Czy do waszego Koła mogą wstąpić osoby spoza Gminy Choroszcz?

Jesteśmy bardzo otwartym kołem. Aby wstąpić w nasze szeregi trzeba być po pierwsze osobą chętną i najlepiej zamieszkującą gminę Choroszcz, ale jesteśmy w stanie zrobić wyjątki:) Osoby, które chcą wstąpić do koła powinny mieć świadomość, że jesteśmy zgraną ekipią i każdy działa aktywnie na rzecz naszej organizacji, takich osób też poszukujemy.

Jak wyglądają Wasze spotkania?

A to bardzo różnie. Jeśli jest to spotkanie formalne to mamy przygotowany plan, wg którego prowadzimy spotkanie. Jako założycielka prowadzę spotkanie ja, natomiast każda z nas ma możliwość wypowiedzenia się i zabrania głosu na poszczególne tematy. Poza tym każde spotkanie jest też okazją do poznania się wzajemnie. Natomiast spotkania mniej formalne, czyli np. przygotowywanie dekoracji i stroików świątecznych lub dekorowanie pierniczków odbywają się już bez planu. Wszystkie spotkania są bardzo w miłej i przyjacielskiej atmosferze.

Jak do Was dołączyć?

Zapraszamy do kontaktu przez nasz profil na FB KGW Perfekcyjne Gosposie w Oliszkach. Tam poinformujemy kiedy planowane jest najbliższe spotkanie, na które serdecznie zapraszamy. Na każdym spotkaniu można do nas dołączyć, pierwsza wizyta jest niezobowiązująca. Żeby formalnie wstąpić w nasze szeregi trzeba znać swój Pesel i wpisać się na listę członków.

LINK DO PROFILU FB PERFEKCYJNYCH GOSPOSI TUTAJ


Czy do KGW mogą wstąpić mężczyźni?

Jak najbardziej, Obecnie mamy w naszych szeregach jednego Pana, rodzynka, ale każdy kolejny będzie mile widziany. Panowie mogą również wnosić swoje pomysły i degustować nasze wyroby : )

Ile aktualnie osób jest w Waszym Kole?

Formalnie jest nas ponad 20, ale z każdym dniem dochodzą kolejne osoby. Pierwotnie zgłosiło się ponad 50 Pań, niestety tak jak wspominałam są osoby, które nam niesprzyjają  i opowiadają nieprawdziwe historie o mnie, dlatego część Pań się wycofało.

Kongres Kół, listopad 2023

Koła Gospodyń przez wiele lat kojarzyły się ze starszymi paniami, zazwyczaj już na emeryturze. Czy to prawdziwy obraz dzisiejszych Kół Gospodyń Wiejskich? Czy jest jednak zupełnie inaczej?

Założycielkami są dziewczyny, bo tak można nas nazwać, które zdecydowanie mają jeszcze kilkadziesiąt lat do emerytury. Natomiast dołączyły do nas Panie, które sa już w wieku emerytalnym i bardzo cenimy sobie ich obecność. Są dla nas inspiracją i też niosą duże pokłady doświadczenia, z którego czerpiemy garściami. Koło jest otwarte dla Pań i Panów w każdym wieku. Natomiast formalnie osoba wstępująca do koła powinna mieć ukończone 18 lat lub 13 lat za zgodą rodziców. 

W ostatnich latach powstanie dużo Kół Gospodyń Wiejskich. Skąd ten fenomen?

Myślę, że ludzie po okresie pandemii potrzebują spotkań, wspólnych społeczności i działań. Druga kwestia jest taka, że docierają do mnie informacje, że ludzie się nie znają, nawet jeśli mieszkają po sąsiedzku i taka wspólna inicjatywa pozwala im się poznać. Kolejną kwestią jest możliwość promowania lokalnej kultury, kuchni i budowanie świadomości u młodego pokolenia, że wieś może być po prostu fajna:) Ważna jest też edukacja i wymiana umiejętności. KGW często organizują warsztaty, szkolenia i inne formy edukacji, gdzie członkowie mogą wymieniać się umiejętnościami, zdobywać nowe, a także przekazywać tradycyjne know-how. Ważne jest też podejmowanie działań na rzecz lokalnej społeczności. Grupy te często podejmują inicjatywy społeczne, takie jak pomoc potrzebującym, organizacja imprez kulturalnych czy promocja zdrowego stylu życia. To może przyciągać osoby chcące zaangażować się w dobre sprawy na szczeblu lokalnym. Same w drugim miesiącu działalności zorganizowałyśmy szlachetną paczkę dla rodziny z Choroszczy w niespełna 1 tydzień:)  Podsumowując, fenomen powstawania nowych Kół Gospodyń Wiejskich może wynikać z różnorodnych potrzeb społeczności wiejskich, od chęci współpracy i integracji po zainteresowanie lokalnymi tradycjami, produktami i edukacją.


Jakie macie plany na przyszłość?

Planów jest bardzo wiele. Na razie działamy z własnych, prywatnych funduszy, dlatego jeszcze pewne działania są „w poczekalni”. Chciałybyśmy zrobić wiele, na pierwszym spotkaniu każda z nas wypowiadała się jakie działania chciałaby, aby koło prowadziło. Społeczność, którą stworzyliśmy jest dla Pań i Panów z koła i to oni decydują co będziemy robić. Zdradzę, że w planach mamy spotkania i warsztaty dot. natury. Planujemy też produkcję regionalnych potraw i aktywności w przeróżnej formie. Każdy znajdzie coś dla siebie. Tak jak mówiłam wcześniej od samego początku prowadzimy bardzo prężnie swój profil na FB, w planach są też inne aktywności i działania, ale póki co poszukujemy funduszy na rozwój. Na pewno jeszcze o nas usłyszycie.

Co byście powiedziały kobietom, które się wahają czy się zrzeszyć w Kole Gospodyń Wiejskich?

Przede wszystkich chciałybyśmy powiedzieć, żeby się nie bały. Nasz społeczność jest bardzo przyjazna : )

Naprawdę warto wyjść poza wahania i spróbować! Każda z Pań znajdzie tu nie tylko miejsce, gdzie możesz się rozwijać i angażować społecznie, ale także fantastyczne kobiety gotowe wesprzeć ją w każdym przedsięwzięciu. To może być piękna przygoda pełna radości, nauki i satysfakcji. Serdecznie zapraszamy!

Gratuluję i bardzo się cieszę, że powstają ciekawe i wartościowe inicjatywy działające na rzecz naszej lokalnej społeczności.

Rozmawiał
Wojciech Jastrzębski

Dodaj komentarz