W nocy nie świecą latarnie – Choroszcz oszczędza

W Choroszczy w nocy nie świecą latarnie na większej części ulic. Jest to związane z oszczędnościami, które chce znaleźć Gmina Choroszcz. W dniu 29 września 2022 roku na stronie Urzędu Miejskiego pojawił się artykuł pt. „Gmina Choroszcz również oszczędza”. Zapowiedziano w nim od połowy października wyłączanie latarni ulicznych oraz przedstawiono uzasadnienie tej decyzji tłumacząc ją przewidywanymi podwyżkami cen energii. Zwrócono również uwagę, że w latarniach, które powstały w przeciągu kilku ostatnich lat montowane są energooszczędne i ledowe żarówki, co powoduje że utrzymanie ich jest tańsze. Latarnie mają być wyłączane na terenie całej gminy.

Oświetlone są tereny użyteczności publicznej takie jak Rynek 11 Listopada, Plac Brodowicza czy Bulwary. Działania te podjęto ze względów bezpieczeństwa. Oświetlone są też obiekty publiczne takie jak Szkoła, Przedszkole, Zakład Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji w Choroszczy oraz Orlik wraz z elektronicznym zegarem. Nie jest też podświetlony napis Choroszcz znajdujący się przy Placu Brodowicza. W mieście Choroszcz latarnie świecą na takich ulicach jak Branickiego, Lipowa, Białostocka, Brzozowa, Akacjowa, Klonowa, Świerkowa i 3 maja.

W rozmowach z mieszkańcami usłyszeliśmy opinie, że może lepiej nie oświetlać placów, które w nocy i tak nie służą mieszkańcom, a w zamian uruchomić oświetlenie na ulicach, którymi przemieszczają się ludzie Pojawiały się też głosy, że wyłączenie latarni może sprzyjać aktom wandalizmu.

Wyłączanie oświetlenia ulicznego oraz podświetlania budynków to aktualnie praktyka w niejednym samorządzie. Pozwala ona na wprowadzenie oszczędności w nadwyrężonych podwyżkami materiałów i usług gminnych budżetach.

w oparciu o art. UM Chroszcz

Dodaj komentarz