Viole da gamba zabrzmiały w choroszczańskim pałacu

Dnia 16 lipca 2022 roku odbył się kolejny koncert z cyklu „Cappella Braniciana”. Przed zebraną w sali na I piętrze publicznością wystąpił duet Karolina Koślacz, Paweł Zalewski. Artyści wykonywali utwory na instrumentach o nazwie viola da gamba.

Gości przywitał  Dyrektor Muzeum Podlaskiego dr Waldemar Wilczewski, który przedstawił idee koncertów Capella Braniciana oraz goszczących tego dnia artystów. Podczas ponad godzinnego koncertu grano utwory, które gościły na dworze Ludwika XIV. Artyści między granymi utworami dużo opowiadali o historii związanych z tworzeniem utworów przez kompozytorów, życiem kulturalnym na dworach na przełomie XVII i XVIII wieku oraz o samej budowie instrumentów viola da gamba, które musiały być często strojone z racji zamontowanych w nich strun z jelit baranich.

W programie znalazło się 14 utworów takich kompozytorów jak Joseph Bodin de Hilas Boismortier, Jean de Sainte-Colombe, Marin Marais oraz Antoine Forquera. Występujący artyści nagrodzeni gromkimi brawami, która wypełniła całą salę bisowali.

Kolejny koncert z cyklu Capella Braniciana odbędzie się 21 sierpnia 2022 roku o godzinie 12:00. Wystąpi duet Joanna Motulewicz – mezzosopran, Anna Krzysztofik-Buczyńska – klawesyn. Wstęp na podstawie zakupionego biletu do muzeum. Zapraszamy.

Dodaj komentarz