Uważaj na trolle – coraz więcej fałszywych kont na lokalnych serwisach i grupach

Internetowy trolling to zjawisko, które coraz częściej możemy spotkać w sieci. Od anonimowych komentarzy na portalach społecznościowych po nękające wiadomości na prywatnych czatach, trolle zanieczyszczają internet swoimi agresywnymi i czasem obraźliwymi działaniami. Często ich działania są skierowane przeciw konkretnej osobie, instytucji lub grupie osób. Ich celem jest podszywanie się pod kogoś lub po prostu ukrycie tożsamości. W związku z wyborami w internecie pojawia się coraz więcej kont tego typu, które są wykorzystywane do walki politycznej. Tego rodzaju trolling ma charakter lokalny.

Jedną z charakterystycznych cech internetowego trolla jest korzystanie z fałszywych kont na platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, X. Fake konta (fałszywe) są zwykle tworzone szybko, bez związku z rzeczywistymi osobami, choć często wykorzystujące popularne w danej społeczności nazwiska i imiona, tak by wzbudzić iluzje, że jest to realna osoba. Często użytkownicy portali akceptują zaproszenia od takich kont ponieważ wydaje się im, że to ktoś znajomy. W ten sposób trolle budują swoją wiarygodność w sieci.

Fake konta często posługują się fałszywymi zdjęciami profilowymi i informacjami, aby wyglądać jak prawdziwe konto. Jednakże, ich aktywność jest zwykle ograniczona do atakowania innych użytkowników, rozpowszechniania dezinformacji lub szerzenia negatywnych treści.

Jakie są cechy fałszywych kont?

  1. Profilowe zdjęcie nie pokazuje wizerunku osoby lub jest to zdjęcie kogoś sławnego lub bardzo profesjonalne

  2. Konto zazwyczaj powstało niedawno, jeżeli powstało dawno nie ma prywatnych treści.

  3. Ma niewielu znajomych lub ma ich bardzo dużo, ale nie trudno w nich znaleźć „wspólnych” znajomych.

  4. Posiada tylko jedno zdjęcie, słabe albumy lub używa grafik pobranych z internetu

  5. Udostępnia bardzo dużo treści, tak by zbudować iluzję że profil ma długą historię.

  6. Gdy zabiera głos formułowane przez to konto komentarze są bardzo stronnicze, często wulgarne i niemerytoryczne, skupione na atakowaniu konkretnych osób, grup lub idei.

 

W obliczu takiej aktywności istnieje kilka sposobów, aby zareagować na zaczepki trolla:

  1. Nie reaguj z agresją: Trolle często szukają reakcji emocjonalnych. Ignorując ich ataki lub odpowiadając spokojnie, pozbawiasz ich satysfakcji z reakcji.
  2. Zgłoś: Większość platform społecznościowych umożliwia zgłaszanie nieodpowiedniego zachowania, w tym trollingu. Zgłaszając takie konta, pomagasz w ochronie innych użytkowników przed ich działaniami.
  3. Blokuj: Jeśli dana osoba ciągle atakuje lub nęka, zablokowanie jej może być skutecznym sposobem na zabezpieczenie się przed dalszymi zaczepkami.
  4. Utrzymuj zdrowy dystans: Pamiętaj, że większość trollowania ma na celu wywołanie kontrowersji lub zdenerwowania. Nie bierz tego osobiście i nie pozwól, aby ich działania wpłynęły na twoje samopoczucie.

Zachęcamy do nie karmienia trolli oraz do bezpiecznego i uważnego korzystania z sieci. Fałszywe konta są używane do szpiegostwa gospodarczego, budowania opinii społecznych, które mogą być na rękę np. dla obcych państw lub do niszczenie osób lub grup społecznych.

Dodaj komentarz