Uroki – wystawa Kamila Śleszyńskiego w Wasilkowie

Niedawno w Choroszczy premierę miał film „Ostanie takie kino”, który opowiada o choroszczańskim kinooperatorze – Zdzisławie Konopko. Fotografie autora tego filmu będzie można zobaczyć w Wasilkowie podczas wystawy „Uroki”. Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie zaprasza na wystawę fotografii Kamila Śleszyńskiego pt. „Uroki”. Otwarcie wystawy odbędzie się 31 marca (piątek) 2023 roku o godzinie 18:00

„Matka zmarła pierwsza. Ale jeszcze przez jakiś czas przychodziła do córki, gdy ta budziła się z płaczem. (…) Nie dożyła lepszych czasów. Z powodu choroby zmarła młodo – tak jak jej matka.”

Wystawa „Uroki” jest próbą przekazania historii rodzinnej, uporania się z traumą międzypokoleniową – urokiem, czarem, siłą magiczną – która ciąży nad życiem autora. Kamil Śleszyński prowadząc wewnętrzny monolog szuka wyjaśnienia odczuwanej pustki zasięgając do przeszłości swoich przodków. Przodków, których nigdy nie poznał. To bardzo prywatna opowieść o solidarności między pokoleniami poprzez dzielony ból oraz jednoczesnej próbie uwolnienia się od tego cierpienia, odczarowania uroku…

W skład wystawy wchodzą wybrane zdjęcia archiwalne z rodzinnego albumu, oraz współczesne w których autor podejmuje próbę napisania historii swojej rodziny na nowo. Analogie oraz różnice ukryte w zestawie fotografii pokazują rozterki autora – jednoczesne związanie z przeszłością jak i chęć odcięcia się od pętających go korzeni. Jego prace pełne są niejasności, niepewności i niedopowiedzeń. Wzbudzają uczucie niepokoju nadając wystawie mroczniejszy wydźwięk.

„A może trauma ta nie jest prawdziwa? Może sam sobie to wymyśliłem, wyobraziłem. Może potrzebna mi była, aby wyjaśnić jakoś swoje życie i wszystko co w nim niekompletne…”

Wystawę będzie można oglądać od 31 marca do 28 kwietnia 2023 roku w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie w godzinach pracy ośrodka.

Kamil Śleszyński (1982) – fotograf dokumentalny, autor książek fotograficznych, samouk. Jego prace skupiają się na złożonych tematach społecznej izolacji i problemów tożsamości. Stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku ( 2021) oraz dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego (2015, 2023). Na co dzień prywatnie i zawodowo związany z Podlasiem.

Strona Kamila Śleszyńskiego – https://kamilsleszynski.com/

Dodaj komentarz