Uroczystości w Złotorii

W niedzielę 24 lipca w Złotorii odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem polskiego żołnierza, poległego 28 lipca 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W tym czasie pod Złotorią 250. polskich żołnierzy II. Batalionu Pułku Morskiego, pod wodzą kpt. Adama Mohuczego, odpierało ataki liczniejszych i lepiej uzbrojonych trzech brygad bolszewickiej piechoty z 18. Dywizji Strzelców. Mosty na Narwi zostały przez Polaków utrzymane, a bój zakończył się zwycięstwem. Po stronie polskiej poległo 2 marynarzy, siedemnastu odniosło rany, a kilkunastu zaginęło. Bolszewicy ponieśli dotkliwą porażkę: zginęło 120 żołnierzy, a 35 zostało wziętych do niewoli. Łupem naszych marynarzy padło uzbrojenie, w tym kilka japońskich karabinów maszynowych. 10 lat po tych wydarzeniach (1930 r.) strażacy ze Złotorii postawili w tym miejscu symboliczny pomnik – Grób Nieznanego Żołnierza i troskliwie się nim opiekowali przez 90 lat.

Kilkanaście lat temu historyk z Muzeum Wojska w Białymstoku kustosz Marek Gajewski (we współpracy z lokalnymi regionalistami) ustalił tożsamość poległego żołnierza. Był to kapral Mikołaj Nikodem Mikołajczyk z II. Batalionu Pułku Morskiego, który po 92. latach otrzymał stosowną tablicę na tym zrewitalizowanym Pomniku.

W czasie niedzielnych uroczystości w Złotorii wartę przy Pomniku pełnili żołnierze z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i 1. Podlaskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps.„Mścisław”. Mszę św. polową celebrował ks. kanonik Bogusław Samsel, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Złotorii.

Aktu odsłonięcia okolicznościowej tablicy dokonała druhna Jolanta Dworakowska-Dojlida w obecności Roberta Wardzińskiego, Burmistrza Choroszczy i druha Ireneusza Jabłońskiego, Komendanta OSP w Złotorii. Były okolicznościowe przemówienia i odczytany został Apel Pamięci. Na zakończenie uroczystości zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalone Znicze Pamięci. 

Źródło: Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy
Tekst: Józef Waczyński
Fot: Tomasz Adamski

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ CHOROSZCZY

Dodaj komentarz