Uroczystości i wydarzenia majowe

Jak co roku pierwsze dni maja to czas świąt patriotycznych oraz wypoczynku wielu osób. Przedstawiamy Państwu program uroczystości i atrakcji, które zaplanowane są w Gminie Choroszcz oraz w Białymstoku. Zapraszamy do udziału w wydarzeniach oraz zachęcamy do wywieszenia polskiej flagi na ten okres.

Gmina Choroszcz zaprasza Mieszkańców i Gości do udziału w szeregu wydarzeń związanych z majowymi świętami patriotycznymi.

Majowe obchody rozpoczną się 2 maja, który jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu odbędą się warsztaty pt. „Biało-czerwone kotyliony”. Skierowane są do wszystkich: dzieci, rodziców, seniorów i dorosłych. Powstałe podczas warsztatów ozdoby patriotyczne będą rozdawane podczas uroczystości gminnych. Początek o godzinie 15:00.

O godzinie 17:00 rozpocznie się Jubileuszowy X Marsz z Flagą. Trasa ma początek na placu. dr. Z. Brodowicza i będzie wiodła przez ulice H. Sienkiewicza, Powstania Styczniowego i A. Mickiewicza. Zakończenie Marszu będzie miało miejsce na Rynku 11 Listopada w Choroszczy – na marsz warto wziąć flagę, a udział w w marszu to świetna okazja do zamanifestowania patriotyzmu.

O godzinie 19:00 na błoniach Jana Pawła II w Choroszczy odbędzie się ognisko integracyjne mieszkańców Choroszczy. Organizatorzy zapraszają do spędzania czasu przy kiełbasie w piknikowej atmosferze.

We wtorek 3 maja przypada Święto Narodowe Trzeciego Maja. Obchody rozpoczną się Mszą Świętą za Ojczyznę (godz. 11), która odbędzie się w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy. Po niej około godziny 12:00 na Rynku 11 Listopada w Choroszczy odbędą się uroczystości główne w 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystości zostaną wygłoszone przemówienia oraz odbędzie się składanie wieńców i zniczy pod Pomnikiem Niepodległości. Na koniec ma być wykonane pamiątkowe zdjęcie mieszkańców.

O godzinie 15:00 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbędzie się koncert zespołu Rytmy Czasu pod dyrekcją Jerzego Tomzika. Zespół Rytmy Czasu to muzyczna wizytówka Choroszczy – koncertował w wielu miejscach w Polsce i za granicą. Występuje w nim utalentowana młodzież z Gminy Choroszcz, a zaprezentowany będzie repertuar patriotyczny.

Bezpośrednio po koncercie o godzinie 15:45 odbędzie się XXI Kawiarnia Historyczna. Podczas niej Józef Waczyński – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy poprowadzi gawędę historyczną o uchwaleniu Konstytucji 3 maja.

Obchody zwieńczone będą rywalizacją sportową. W tym roku nie odbędzie się tradycyjny Bieg Konstytucji, w którym brali udział biegacze z Gminy Choroszcz oraz osoby z różnych stron polski oraz zagranicy. W zamian miłośnicy sportu będą mogli obejrzeć mecz Retro Ligi, gdzie na Stadionie Miejskim w Choroszczy naprzeciw siebie staną piłkarze rekonstruktorzy Strzelca Choroszcz i Jagiellonii Białystok. Początek meczu o godzinie 17:00.

Poza Choroszczą wiele wydarzeń odbędzie się w Białymstoku, w tym Główne obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Będzie miało to miejsce na Rynku Kościuszki, przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Poniżej przedstawiamy program:

„Obchody świąt majowych rozpoczną się jeszcze w kwietniu. W intencji ojczyzny w piątek (29 kwietnia) o godz. 13.00 w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13F odbędzie się modlitwa, natomiast w niedzielę (1 maja) o godz. 10.00 – nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Dolistowskiej 17.

W niedzielę (1 maja), w 18. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, o godzinie 9.00 na Rynku Kościuszki, przy pomniku Marszałka Piłsudskiego podniesiona zostanie flaga Unii Europejskiej. Centrum miasta zostanie przyozdobione flagami europejskimi, a na wyświetlaczach miejskich autobusów pojawi się napis UetoMy.

W Dniu Flagi RP (poniedziałek, 2 maja) o godz. 12.00, przy pomniku Marszałka na Rynku Kościuszki, rozpocznie się uroczystość. Nastąpi podniesienie flagi RP, odegrany zostanie hymn Polski, do mieszkańców okolicznościowe przemówienie skieruje prezydent Tadeusz Truskolaski. Miejskie uroczystości jak co roku przygotowywane są we współpracy z kompanią honorową 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Tego dnia Białystok przyozdobią biało– czerwone, świąteczne dekoracje.

Muzeum Wojska przygotowało natomiast warsztaty dla dzieci „Utkaj flagę”, które będą trwały w godz. 11.00-12.00.

Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, które również przypada 2 maja, nastąpi otwarcie wystawy „Uwięzieni za polskość” poświęconej Polakom uwięzionym na Białorusi. To wydarzenie odbędzie się o godz. 12.20 na placu przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki. Andżelika Borys została wprawdzie zwolniona z więzienia i przebywa w areszcie domowym, ale Andrzej Poczobut i setki innych osób są ciągle więzieni przez reżim Łukaszenki.

We wtorek (3 maja), w dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja, o godz. 9.00 zostaną złożone kwiaty przy pomniku Konstytucji 3 Maja. Odbędą się również nabożeństwa w intencji ojczyzny. O godz. 9.00 rozpocznie się uroczysta liturgia w cerkwi pw. św. Mikołaja w Białymstoku, a o godz. 11.00 – msza święta w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP.

Główne obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbędą się na Rynku Kościuszki, przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Rozpoczną się o godz. 12.30.

W tym dniu można będzie także skorzystać z zaproszenia Muzeum Wojska i w godz. 11.00-12.00 wziąć udział w warsztatach dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat – „Utkaj flagę”. O godz. 12.00 rozpocznie się okolicznościowy spacer z przewodnikiem „Szlakiem symboli narodowych”.

Urząd Miejski z okazji majowych świąt przygotował okolicznościowe upominki. W Dniu Flagi  po uroczystościach mieszkańcy będą mogli otrzymać flagi narodowe, natomiast 3 maja – narodowe kokardy, flagi, lizaki dla dzieci. Wszystko w biało-czerwonych barwach.   

Do 4 maja centrum Białegostoku będą zdobiły biało-czerwone flagi. W oknach Pałacyku Gościnnego przy ul. J. Kilińskiego pojawią się kokardy narodowe. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do dekorowania domów w biało-czerwone barwy.”

Źródło: białystok.pl

Weekend majowy to też dobry czas na korzystanie z przyrody. Zachęcamy do spacerów i wycieczek na terenie naszej gminy – czynna jest kładka we wsi Śliwno. W niedzielę – 1 maja – warto wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu odbywającym się w Kruszewie, nieopodal Choroszczy. Podczas spotkania w Wieży w Kruszewie, które rozpocznie się o godzinie 13:00, zostanie otwarta wystawa fotograficzna „Kruszewo przed laty” oraz zaprezentowana książka „Moje Kruszewo” – autorstwa Grzegorza Krysiewicza.

Dodaj komentarz