Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920. Zostało ustanowione ustawą sejmu w 1992 roku.
Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dla którego ustawodawca wprowadził wolne. /źródło: Wikipedia/
Uroczyste Obchody Święta Wojska Polskiego w Choroszczy rozpocznie Msza Święta o godzinie 18:00, po której odbędą się obchody patriotyczne na Rynku 11 Listopada.
Ciekawostką jest fakt, że jest to zerwanie z tradycją – w tym roku uroczystości odbędą się w nowej lokalizacji. Dotychczas (oprócz wyjątkowego 2020 roku) odbywały się na Szubienicy i stało się lokalną tradycją zapoczątkowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Choroszcz ze Ś.P. Panem Janem Adamskim na czele. Skąd odejście od tej tradycji? Zapytaliśmy o to Urząd Miejski w Choroszczy, który jest głównym organizatorem uroczystości. Gdy otrzymamy odpowiedź uzupełnimy ten tekst.
Owszem w 2020 roku obchody odbyły się na Rynku ale było to związane z 100-rocznicą cudu nad Wisłą, kinem plenerowym z projekcją filmu „Legiony”, która odbyło się na Rynku wieczorem. Był to też czas Covid, obostrzeń związanych z dystansami i „Szubienica” nie pomieściłaby tylu osób z zachowaniem aktualnie obowiązujacych obostrzeń.
—-
Historia „Szubienicy” i obchodów Święta Wojska Polskiego w tym miejscu:
Miejsce Pamięci Narodowej zostało upamiętnione 11 kwietnia 1984 roku białym brzozowym krzyżem, który postawił Jan Adamski wraz ojcem Lucjanem. Oficjalne pierwsze uroczystości odbyły się 5 sierpnia 1985 roku. Była polowa Msza Święta, celebrowana przez ks. proboszcza Piotra Bożyka, który przy tej uroczystości poświęcił ten krzyż. Początkowo te patriotyczno-religijne uroczystości, organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy odbywały się 5 sierpnia. Nie był to przypadek: 5 sierpnia 1864 roku na stokach Cytadeli w Warszawie Rosjanie stracili na szubienicy Romualda Traugutta i czterech innych członków Rządu Narodowego. W PRL-u Święto Wojska Polskiego było obchodzone 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino. W 1992 roku oficjalnie w Polsce Święto WP zaczęto obchodzić 15 sierpnia, tak, jak to było w okresie międzywojennym.