Święto Wojska Polskiego z Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Z okazji Święta Wojska Polskiego Muzeum Podlaskie w Białymstoku przygotowało w nadchodzący weekend specjalne wydarzenia. Zapraszamy do białostockiego Ratusza (Rynek Kościuszki 10) na wykład Waldemara Smaszcza, który opowie o wpływie wojny polsko-bolszewickiej na życie Jana Pawła II oraz wyjątkowy recital fortepianowy Alberto Lodolettiego.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Muzeum Podlaskim:


„Cud nad Wisłą – najbardziej osobista historia św. Jana Pawła II” – wykład Waldemara Smaszcza

12 sierpnia 2023, godz. 16.00

Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

W trakcie spotkania krytyk literacki, Waldemar Smaszcz, opowie o wpływie, jaki wojna polsko-bolszewicka wywarła na życie św. Jana Pawła II.

Wojna polsko-bolszewicka, która trwała w latach 1919–1921, była kluczowym wydarzeniem w historii II Rzeczpospolitej. Konflikt ten odegrał również znaczącą rolę w życiu papieża Jana Pawła II. Choć młody Karol Wojtyła był wtedy jeszcze dzieckiem, to w późniejszych latach wielokrotnie podkreślał, że wojna ta miała głęboki wpływ na jego światopogląd i misję w służbie Kościoła. Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę – powiedział Jan Paweł II w czerwcu 1999 roku na cmentarzu w Radzyminie. Jak ważna była dla Jana Pawła II zbieżność owych dat: swoich urodzin i Cudu nad Wisłą, świadczą choćby słowa z innego przemówienia: Zawsze myślę, co by było, gdyby nie było tego Radzymina, tego Cudu nad Wisłą. Podczas wykładu Waldemar Smaszcz opowie o osobistych nawiązaniach św. Jana Pawła II do wojny polsko-bolszewickiej oraz o wypływie, jaki na niego wywarła.

Waldemar Smaszcz – historyk literatury, krytyk, eseista i tłumacz, absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, białostoczanin od 1974 r. Nagrodzony w 2021 roku Nagrodą Marszałka Województwa Podlaskiego za całokształt „wybitnych osiągnięć literackich o istotnym znaczeniu dla kultury kraju i województwa podlaskiego”. Otrzymał dwukrotnie nagrodę rektora Uniwersytetu Warszawskiego za badania naukowe (1981 i 1991). Wielokrotny laureat Warszawskiej Jesieni Poezji w konkursie na esej. Dwukrotny laureat Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka (1984 – Nagroda Młodych, 1997 – Nagroda Literacka). W 1989 otrzymał Nagrodę Twórczą Wojewody Białostockiego, w 1998 – Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku Wiesława Kazaneckiego, w 2000 – Nagrodę Twórczą Wojewody Podlaskiego oraz Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego, w 2005 – Nagrodę im. Witolda Hulewicza. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2000). W 2000 r. papież Jan Paweł II przyznał mu odznaczenie Najczcigodniejszego Krzyża Pro Ecclesia et Pontifice.


Recital fortepianowy Alberto Lodolettiego

13 sierpnia 2023, godz. 17.00

Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

Koncert włoskiego wirtuoza Alberto Lodolettiego. W programie utwory Roberta Schumanna, Sergiusza Rachmaninowa oraz Fryderyka Chopina.

Wstęp – 20 zł. Bilety dostępne w kasie Muzeum

W niedzielę 13 sierpnia o godz. 17.00 zapraszamy do białostockiego Ratusza (Rynek Kościuszki 10) na recital fortepianowy włoskiego wirtuoza Alberto Lodolettiego. W programie utwory Roberta Schumanna, Sergiusza Rachmaninowa oraz Fryderyka Chopina.

Poruszył publiczność swoją dojrzałą interpretacją.
„Zaczarował publiczność swoją wirtuozerią.”
Tölzer Kurier

Jego subtelna gra przeniosła publiczność do innego świata.
Siebenbürgische Zeitung

Zaprezentował bardzo emocjonalną interpretację.
Urzekł publiczność swoją charyzmą.
Murnauer Tagblatt

 

Alberto Lodoletti już we wczesnym dzieciństwie rozpoczął naukę gry na fortepianie, idąc w ślady swojej babki – paryskiej pianistki Nelly Schröder. Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Muzyczne im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie pod kierunkiem Vincenzo Balzaniego. Następnie doskonalił grę na fortepianie, będąc uczniem W. Krafta w prestiżowej Münchener Musikseminar w Monachium. Pobierał także prywatne lekcje pod kierunkiem M. Cozziego, L. Sanny i R. Campisiego. Brał udział w wielu warsztatach muzycznych, szkoląc się u takich mistrzów fortepianu jak: O. Marshev, G. U. Battel, M. Sirbu, B. Berman, J. M. Luisada.

Alberto Lodoletti jest laureatem wielu konkursów pianistycznych. W bardzo młodym wieku został zakwalifikowany do Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Ispra. Był zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Paul Harris” w Verbanii (Włochy) oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Camaiore (Włochy), gdzie oprócz pierwszej nagrody, jury przyznało mu specjalne wyróżnienie za interpretację muzyki C. Debussy’ego. Uzyskał także pierwsze miejsce oraz nagrodę publiczności w Konkursie Pianistycznym w Follonice (Włochy). W 2005 r. został laureatem Międzynarodowego Konkursu Młodych Muzyków w Beaulieau-sur-Mer we Francji, gdzie otrzymał również nagrodę specjalną.

Włoski pianista od najmłodszych lat koncertował jako solista, m.in. we Włoszech, Austrii, Bułgarii, Niemczech, Francji, Rumunii, Szwajcarii, Monako, Polsce, Tajwanie, Hiszpanii i w Stanach Zjednoczonych. Jego koncerty odbywały się w wielu prestiżowych miejscach we Włoszech, m.in.: w Konserwatorium im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie, Amici del Loggione del Teatro alla Scala w Mediolanie, Fontana Paola al Gianicolo w Rzymie, Palazzo Albrizzi w Wenecji, Villa Carlotta w Tremezzo, Teatro Bibiena w Mantui. Zagranicą koncertował m.in. w: Théâtre des Variétés w Monte Carlo (Monako), Château de Chabenet (Francja), Sala Thalia w Sibiu-Hermannstadt (Rumunia), Sala Ateneu w Bacau (Rumunia), Filharmonia w Botosani (Rumunia), Fillharmonia w Shumen (Bułgaria), Europa-Haus w Meyrhofen (Austria), Dreikönigskirche – Haus der Kirche w Dreźnie (Niemcy), oraz Sali Koncertowej Gasteig w Monachium (Niemcy). Od 2014 r. Alberto Lodoletti regularnie odwiedza Stany Zjednoczone, gdzie na Uniwerstecie Tampa w stanie Floryda prowadzi warsztaty Master Class, które cieszą się dużym uznaniem amerykańskich studentów i profesorów. Niejednokrotnie występował jako solista z orkiestrami symfonicznymi pod batutą m.in. Renato Beretta (Włochy), Ovidiu Balana (Rumunia) i Roberta Guttera (Stany Zjednoczone). Nagrał płytę dla wytwórni Sipario Dischi z utworami: Beethovena, Chopina, Liszta, Scarlattiego, Bacha, Rimskiego-Korsakowa oraz Moszkowskiego.

Program: 
Robert Schumann
Arabeska op. 18
Karnawał wiedeński op. 26
I. Allegro
II. Romanza
III. Scherzino
IV. Intermezzo
V. Finale

Fryderyk Chopin
Nokturn cis-moll op. posth.
Fantazja-Impromptu cis-moll op. posth. 66
Ballada nr 1 g-moll op. 23
Polonez As-dur op. 53 „Heroiczny”

Dodaj komentarz