W dniach 10-11 listopada odbyły się wydarzenia związane z 104. rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Choroszczanie mogli wziąć udział w wieczorze muzycznym przygotowanym przez Parafialny Odział Akcji Katolickiej, w Mszy Świętej za Ojczyznę oraz uroczystościach gminnych przed pomnikiem na Rynku 11 Listopada. Na stadionie rozegrano mecz w stylu „Retro”. W wigilię Święta Niepodległości Choroszczanie i Choroszczanki wzięli udział w akcji „Światło Pamięci Niezwyciężonym”. Na rynku stanęła wystawa plenerowa „Choroszcz w czasach okupacji 1939-1944” autorstwa Henryka Zdanowicza.
Świętowanie Niepodległości w Choroszczy rozpoczęło się w czwartek wieczorem (10 listopada) w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Parafialny Odział Akcji Katolickiej przygotował wieczór piosenki i pieśni patriotycznej pt. „Śpiewać każdy może”. Podczas wieczoru uczestnicy przy akompaniamencie Łukasza Olechno – choroszczańskiego organisty wspólnie śpiewali piosenki patriotyczne i religijne. Tego wieczoru zaśpiewano między innymi takie utwory jak Marsz Pierwszej Brygady, Pierwszą Kadrową, Przybyli Ułani Pod Okienko, Płynie Wisła czy Hymn Młodzieży Katolickiej. Koncert prowadziły dwa pokolenia. Uczestnicy pomiędzy śpiewaniem mogli posilić się przygotowanym słodkim poczęstunkiem oraz napić się herbaty. Była to już 7. edycja tego wydarzenia.
Po tym muzycznym wieczorze przedstawiciele choroszczańskiego magistratu i ośrodka kultury, Grupy Rekonstrukcyjnej Polska Policja Państwowa 39 Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy i Redakcji Horyzontów Choroszczy wyruszyli na teren gminy Choroszcz by wziąć udział w akcji „Światło Pamięci Niezwyciężonym”. Płonące znicze stanęły na grobach żołnierzy oraz w miejscach pamięci związanej z walką o niepodległość.
Główne obchody odbyły 11 listopada 2022 roku. O godzinie 9:30 w kościele parafialnym odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po niej przed pomnikiem na Rynku 11 Listopada zebrali się mieszkańcy by wziąć udział w uroczystościach. Podczas obchodów obecne były poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, organizacji i instytucji z terenu gminy Choroszcz. Licznie stawili się też harcerze i harcerki z 57. Białostockiej Drużyny Harcerzy i Harcerek. Uroczystości rozpoczęły się hymnem. Następnie głos zabrał Burmistrz Choroszczy. Po nim znicze pamięci i wieńce złożyły przybyłe delegacji: Burmistrza Choroszczy i Rady Miejskiej, Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sporty w Choroszczy, Ochotniczych Straży Pożarnych, Szkoły Podstawowej w Choroszczy, Przedszkola Samorządowego w Choroszczy, Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Choroszczy, Banku Spółdzielczego w Choroszczy, Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, Kubu Abstynenta Wolność, Stowarzyszenia Chcę Żyć, Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi, Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała, Koła Emerytów i Rencistów, Grupy Rekonstrukcyjnej Polska Policja Państwa 39, 57 Białostocka Drużyna Harcerek i Harcerzy oraz Redakcja Horyzontów Choroszczy.
Nowością w stosunku do lat ubiegłych było to, że prowadzący nie wyczytywał obecnym uczestnikom uroczystości nazw przybyłych delegacji poza dwiema pierwszymi tj. Burmistrza Choroszczy i ośrodka kultury.
Po składaniu wieńców i zniczy pamięci głos zabrał Henryk Zdanowicz, autor wystawy „Choroszcz w czasach okupacji 1939-1944”, która stanęła na rynku. Materiały do realizacji wystawy udostępnili: Jakub Bobrowski, Jacek Romanowski, Zbigniew Andruszkiewicz, Szymon Paczyński, Marek Werpachowski i Henryk Zdanowicz. Po tym przemówieniu Anioł Pański poprowadził ks. proboszcz Leszek Struk. Na zakończenie zebranym wykonano wspólne zdjęcie.
W latach 2015-2021 sportowym elementem Święta Niepodległości były Biegi: zarówno dla dzieci jak i dorosłych – wpisały się on już w kelendarz biegowy i Choroszcz gościła biegaczy z województwa, innych miast Polski ale także z zagranicy. Była to wielka atrakcja dla dzieci ze szkół podstawowych. Wielka szkoda, że zrezygnowano z tego wydarzenia.
Sportowy akcent jedna był: odbył się mecz uczestników „Retro Ligi”, podczas którego na Stadionie Miejskim w Choroszczy rywalizowały ze sobą drużyny Strzelec Białystok Choroszcz i WKS 44 PP Białystok. Mecz zakończył się remisem 3-3.
Cieszymy się, że coraz więcej mieszkańców świętuje Niepodległość. Udział wielu osób, w tym dzieci i młodzieży w głównych obchodach pokazuje, że świętowanie Niepodległości zajmuje ważne miejsce w życiu Choroszczan i Choroszczanek.
Więcej zdjęć na naszym Facebooku:
Śpiewać Każdy Może i Światło Pamięci Niezwyciężonym