„SUPRASKA SOBÓTKA” – SPEKTAKLE W SUPRAŚLU I W WASILKOWIE

W ostatni weekend wakacji Teatr Latarnia wystawi widowisko plenerowe „Kwiat Paproci”. Powstało ono w ramach projektu Supraska Sobótka. Spektakl będzie można zobaczyć w Supraślu i Wasilkowie. W Supraślu pokaz odbędzie się w piątek 26 na supraskich Bulwarach Wiktora Wołkowa, zaś w Wasilkowie w niedzielę 28 sierpnia na terenie rekreacyjnym Cypel. Niedzielny spektakl będzie zwieńczony potańcówką z muzyką tradycyjną graną na żywo oraz warsztatami Tańca.

„Supraska Sobótka„ to wydarzenie, w miejscowościach, które połączyła rzeka Supraśl.  W miejscowościach Gródek, Borki, Supraśl i Wasilków wystawione zostanie widowisko plenerowe „Kwiat Paproci” przygotowane przez Teatr Latarnia w ramach programu EtnoPolska. Po spektaklu artyści porozmawiają z uczestnikami wydarzenia o tradycji, obrzędach i zwyczajach Nocy Świętojańskiej, a chętni widzowie będą mogli  nauczyć się świętojańskich pieśni. Każdy ze spektakli rozpocznie się o zachodzie słońca. 

Widowisko „Kwiat paproci”. 

“Kwiat paproci” przenosi widzów do świata „dawno, dawno temu”. Do świata, w którym wydarzenia mogły wydarzyć się sto lat temu, ale równie dobrze i wczoraj. Dla kogo warto żyć? Gdzie jest prawdziwe szczęście i co jest tak ważne w życiu? Te pytania warto sobie zadawać nieustannie, pojawiają się one też w spektaklu. Widowisko powstało na podstawie pięknej baśni nawiązującej do polskiej tradycji Nocy Świętojańskiej. Przeznaczone jest zarówno dla dzieci jak i widzów dorosłych.  Przedstawienie emanuje ludową wrażliwością, w którym widz ma okazję w niezwykłej bliskości usłyszeć, dotknąć, zobaczyć, poczuć i być częścią świata przedstawionego.

reżyseria: Mateusz Tymura

muzyka: Zbigniew Rusiłowicz

scenografia: Sylwia Maciejewska

występują: Paula Czarnecka, Paulina Karczewska, Błażej Piotrowski, Zbigniew Rusiłowicz, Mateusz Tymura

Koordynacja projektu: Przemysław Waczyński

 

Supraśl 26.08.2022 g. 19:33    Bulwary nad rzeką Supraśl (tren pomiędzy Monastyrem a placem zabaw)

Wasilków 28.08.2022 g. 19:29 Teren rekreacyjny Cypel

Realizator zadania: Fundacja Teatr Latarnia

Partnerzy: Gminne Centrum Kultury w Gródku, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury, EtnoPolska. Edycja 2022

O teatrze:

Teatr Latarnia to niezależna grupa teatralna skupiająca kilku twórców ze środowiska absolwentów białostockiej Akademii Teatralnej. Grupa zawiązała się w roku 2009 z inicjatywy Mateusza Tymury i Moniki Kwiatkowskiej. Dyrektorem artystycznym oraz reżyserem spektakli w teatrze jest Mateusz Tymura. Teatr uczestniczył ze swoimi spektaklami w blisko 30 festiwalach krajowych jak i europejskich.

Z racji braku własnej przestrzeni Teatr Latania w swoich projektach artystycznych często poszukuje, penetruje, adaptuje konkretne przestrzenie miasta (stary drewniany dom – „Merlin Mongoł”, futurystyczna budynek w kształcie spodka w „Solaris”, brama na starym podwórzu – „Bruno Sznajder”, pofabryczna hala „Władcy”, stary dworzec PKS „Dzienniki Majdanu…”).

Od 2015 roku Teatr Latarnia prowadzi działalność fundacyjną jako Fundacja Teatr Latarnia. Teatr Latarnia jest inicjatorem oraz współtwórcą wielu inicjatyw społeczno-kulturalnych między innymi Biała Czysta Kulturalna – rzeka dla mieszkańców (od 2017, Białystok), Tymczasowy Teatr „Chata na Wygodzie” (Białystok 2014) , Bojarski Dom Kultury (od 2016, Białystok), BOJARY ZOSTAJĄ kulturalne! (od 2014, Białystok), Podwórkowy Dom Kultury (2012, Białystok).

Teatr Latarnia oraz Mateusz Tymura mają na swoim koncie różne nagrody, wyróżnienia i stypendia.

mat. org.

Dodaj komentarz