Stanisław Bałdyga 1928-2024. In memoriam

 

6 stycznia 2024 r. do Domu Pana odszedł mieszkaniec naszej gminy (zam. w Żółtkach) Pan Stanisław Bałdyga. 

Urodził się 9 września 1928 roku w Białymstoku. Przed II wojną światowa uczęszczał do Publicznej Szkoły Powszechnej nr 9 (męskiej) w Białymstoku. W czasie okupacji niemieckiej jako 15-letni chłopiec otrzymał nakaz pracy i od września 1943 roku pracował jako rymarz. Po II wojnie światowej pracował krótko jako tkacz w Zakładach Przemysłu Lniarskiego „Watra” w Lubawce, następnie w Fabryce Pluszu a przez 39 lat w Spółdzielni Pracy Rymarsko-Tapicerskiej „Naprzód” w Białymstoku. Od najmłodszych lat interesował się sportem, grając m.in. w KS „Wici” a potem w „Związkowcu”, głównie na pozycji obrońcy. Służbę wojskową odbył w Wojskach Ochrony Pogranicza, gdzie dosłużył się stopnia kaprala. Miał artystyczną żyłkę, występując z powodzeniem w Teatrze Podlasie a następnie w kabarecie „Szpilka”. 

Pan Stanisław, pasjonat historii regionalnej, zgromadził wiele książek o tematyce historycznej oraz prasę z okresu międzywojennego i po drugiej wojnie światowej. 

Przez wiele lat współpracował z „Kurierem Porannym”, dostarczając do Kramika Regionalnego interesujące materiały. Wielokrotnie był obecny na spotkaniach organizowanych przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu oraz Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy. Brał aktywny udział w poniedziałkowych Spotkaniach z Historią oraz Kawiarenkach Historycznych, zabierając głos i ubarwiając je swoimi artystycznymi występami.

Pogrzeb śp. Stanisława Bałdygi odbędzie się w dniu 10 stycznia (środa) br. 

Ceremonia  wyprowadzenia z Domu Pogrzebowego w Choroszczy (ul. Dominikańska 1b) do kościoła parafialnego w w Choroszczy nastąpi o nastąpi o godz. 9.50.

Po nabożeństwie żałobnym trumna z ciałem zostanie pochowana na cmentarzu w Choroszczy.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie.

 Źródło: Józef Waczyński, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Józef Waczyński, Fot. Archiwum TPCh”

Dodaj komentarz