Spójnia – wystawa malarstwa Marty Karczewskiej

Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie zaprasza na wystawę malarstwa Marty Karczewskiej pt. „Spójnia”. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 17 listopada 2023 roku o godz. 18:00 w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie (Żurawia 13). Wystawę można obędzie oglądać do 10 grudnia 2023 roku w godzinach pracy ośrodka. Wstęp na wystawę bezpłatny.


Wystawa „Spójnia” jest wizualną opowieścią o poszukiwaniu łączności ze światem zewnętrznym, ale i ze sobą samym. Ukazuje odnawianie kontaktu ze sobą poprzez głębsze wsłuchiwanie się w swój wewnętrzny głos. Obrazy Marty Karczewskiej mówią o odchodzeniu od narzucanych norm i schematów postępowania oraz o wydeptywaniu swoich własnych ścieżek w życiu. Artystka malując często zadaje sobie pytanie: które z jej poglądów są faktycznie , a które nieświadomie przejęte na drodze życia? Które z jej zachowań są faktycznie jej, a nie tylko zakodowane na pewnym etapie życia i uruchamiane w danej sytuacji? Z czym się utożsamia, co jej ciąży, co pochwala, a z czym się nie zgadza, co chciałaby odrzucić, od czego chciałaby się odseparować, co nie jest tak naprawdę jej, a przez całe dotychczasowe życie było jej częścią?
Malarstwo Karczewskiej to także poszukiwanie niemal magicznej więzi z drugim człowiekiem, bo jak chce przekazać swoją twórczością artystka: choć jesteśmy tak bardzo różni, to jednak znacznie więcej nas łączy. Wszyscy szukamy więzi z innymi, ale też i z własnym wnętrzem – niektórzy bardziej, inni mniej świadomie.

Marta Karczewska jest absolwentką studiów podyplomowych z zakresu Malarstwa i Historii Sztuki, miłośniczką przyrody i pozytywnych wibracji, pasjonatką koloru, linii i znaków. Fascynuje ją świat emocji i mechanizmy kierujące postępowaniem ludzi. Rozmyślania na te tematy stanowią dla niej bogate źródło inspiracji. W swoich obrazach za pomocą różnych środków artystycznego wyrazu zamyka cząstkę tych rozważań oraz emocje im towarzyszące. Interpretacje pozostawia obserwatorowi, gdyż uważa, że każdy ma prawo czuć sztukę po swojemu. Stara się niczego nie sugerować, by przez to nie zaburzać odbioru, z tego też względu jej prace nie mają tytułów.
Natura i pory roku również mają znaczący wpływ na jej twórczość. Podczas malowania czasami korzysta ze znalezionych podczas spacerów patyków i gałęzi, a w swoich obrazach lubi ukrywać proste, często wręcz schematyczne wzory roślinne. Również kolorystyka jej obrazów zmienia się wraz ze zmianą pór roku. Jej intencją jest Chciałabym, aby moje obrazy docierały do zakamarków duszy odbiorcy i zachęcały go do refleksji.

mat. org.

Dodaj komentarz