Rozbudowa choroszczańskiego DPS

Nowe pokoje dla trzydziestu pięciu podopiecznych – to efekt generalnego remontu poddasza w DPS w Choroszczy, którego organizatorem jest Powiat Białostockiego. W czwartek 23 czerwca uroczyście otwarto tę część budynku po przebudowie. Przecięcie wstęgi poprzedziła msza polowa z udziałem mieszkańców Domu.

Inwestycja kosztowała blisko 2,9 mln zł, była możliwa dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. III piętro budynku A powstało w miejscu, gdzie wcześniej był niefunkcjonalny strych. jego powierzchnia była wykorzystana zaledwie w 40 procentach. Dzięki m.in. podniesieniu dachu powstały nowe pomieszczenia.

– Cieszę się, że otwieramy nie tylko przebudowane drogi, ale również coś dla ludzi schorowanych, wymagających opieki – mówił starosta Jan Perkowski. Wspomniał również ukończony w ub. roku gruntowny remont w DPS w Czerewkach, przeprowadzony po ponad 30 latach od powstania placówki.

Dom Pomocy „Trzy dęby” zapewnia opiekę 285 osobom, remont był tu niezbędny.
– Po tej modernizacji poprawia się standard życia, przebywania i pracy osób, które z DPS-em są związane – mówił podczas uroczystości wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Po przebudowie poddasza powstało 18 pokoi dla mieszkańców, co ważne wszystkie z łazienkami (na jeden lub dwa pokoje). – To bardzo ważne. Przekonaliśmy się, jakim kłopotem są wspólne łazienki, podczas pandemii COVID-19 – przyznaje dyrektor DPS Jan Steckiewicz. – Naszym zamierzeniem jest przebudowa DPS-u w taki sposób, aby każdy pokój miał własną łazienkę – dodaje.

Kontynuacja przebudowy jest planowana w okresie IV kwartał 2022 – III kwartał 2023. Zakresem prac będą objęte trzy kondygnacje budynku (parter, I oraz II piętro). Po przebudowie budynek A będzie dysponował 63 pokojami z łazienkami (112 osób).

Ale dyrektor Steckiewicz ma jeszcze inne plany. – Chcemy zintensyfikować proces usamodzielniania się naszych mieszkańców. Planujemy wybudować cztery mieszkania chronione – mówi. A w budynku, gdzie jeszcze na razie mieszkają kobiety, chce stworzyć dodatkową bazę terapeutyczną dla mieszkańców.
Starostwo Powiatowe w Białymstoku prowadzi cztery domy pomocy społecznej: w Choroszczy, Jałówce, Uhowie i Czerewkach, a także Środowiskowy Dom Samopomocy w Łaźniach.

Tekst i zdjęcia: Powiat Białostocki

Dodaj komentarz