Rekrutacja do kolejnej edycji Szkoły Inicjatyw Strażniczych!

Działasz lokalnie i patrzysz władzy na ręce? Zapraszamy Cię do naszej Szkoły Inicjatyw Strażniczych (SIS)! Tam poznasz inne osoby działające lokalnie i dowiesz się, jak skutecznie monitorować pracę samorządu.

Jeśli ktoś działa w gminie, w mieście, potyka się o rzeczy niemożliwe, musi koniecznie ubiegać się o miejsce w tej szkole – mówi Joanna Wolska z Bielsko Białej, absolwentka SIS-u z 2022 roku.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY TUTAJ

Czym jest Szkoła Inicjatyw Strażniczych?

To prowadzony od wielu lat cykl szkoleń na temat praw człowieka, wolności słowa, prawa do informacji, planowania monitoringu, komunikowania swoich działań i włączania w nie innych mieszkańców. Szkoła Inicjatyw Strażniczych trwa pół roku, a jej program jest realizowany w formule hybrydowej – spotkania online, 3 zjazdy stacjonarne oraz monitoring w wybranym obszarze.

Dla kogo jest Szkoła?

Szkoła skierowana jest do osób, które sprawdzają, jak działają władze lokalne i jak wydawane są środki publiczne, czyli do tzw. watchdogów.  To już ósma edycja Szkoły, w której dotychczas uczestniczyły 84 osoby z całej Polski (Absolwenci SIS-u).

Dużą wartością naszej Szkoły jest spotkanie z osobami, które już działają, zmieniając swoje małe ojczyzny w miejsca otwarte dla mieszkańców. Uczestnicy poprzednich edycji SIS-u podkreślają, jak ważne dla nich było spotkanie z osobami prowadzącymi podobną działalność i możliwość wymiany doświadczeń.

Nie wiem, skąd Watchdog ma zdolność wyłuskiwania takich ciekawych osób. Te spotkania były dla mnie ogromną inspiracją, która pozostanie ze mną na długo. – mówi Michał Derencz z Radkowa.

Do udziału w szkole zapraszamy osoby z całej Polski, szczególnie z mniejszych miejscowości – gmin wiejskich oraz miejsko-wiejskich, które mają już doświadczenie w „patrzeniu władzy na ręce”. Szkolenia stacjonarne odbędą się w okolicach Warszawy.

Co, gdzie i kiedy

Szkoła to cały cykl nauczania. Zgłaszając się, sprawdź, czy możesz wziąć udział w szkoleniach stacjonarnych, które odbędą się w poniższych terminach.

 • I Zjazd. 12-14.01.2024. Wprowadzenie do metodologii działań strażniczych, etyka działań strażniczych. Prawa człowieka i ich granice.
 • II Zjazd. 8-10.03.2024. Tworzenie strategii i planowanie monitoringu. Analiza prawa.
 • III Zjazd. 10-12.05.2024. Monitoring i co dalej? Tworzenie rekomendacji. Planowanie działań na rzecz zmiany.  

Dodatkowy zjazd 23-25.08.2024. Dobrostan i higiena pracy watchdoga.

Szkoła to również nauka online w postaci webinariów oraz kursu do samodzielnej realizacji. Webinaria będą odbywały się w czwartki w terminach podanych poniżej, w godzinach 19.30 – 21.00. 

Praca online

 • 13.12.2023 – 03.06.2024. – Kurs online z zakresu praw człowieka oraz dostępu do informacji.
 • 18.01.2024 – Praworządność, dostęp do informacji publicznej. Webinarium.
 • 01.02.2024 – Wolność słowa. Webinarium.
 • 15.02.2024 – Dostęp do informacji o środowisku. Webinarium.
 • 29.02.2024 – Planowanie przestrzenne. Webinarium.
 • 11.03.2024 – rozpoczęcie kolejnego tematy w kursie online oraz spotkania w grupach prowadzących monitoringi;
 • 14.03.2024 – Budżet miasta i gminy. Webinarium.
 • 28.03.2024 – Gospodarowanie odpadami. Webinarium.
 • 04.04.2024 – Media społecznościowe w komunikacji ze społecznością lokalną. Webinarium.
 • 25.04.2024 – Jak w czytelny sposób przedstawiać zebrane dane. Webinarium.

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana udziałem w SIS-ie, do 3 grudnia wypełnij formularz rekrutacyjny, wcześniej zapoznając się z regulaminem.

Szkoła Inicjatyw Strażniczych – edycja VIII, 2023/2024 – realizowana jest dzięki wsparciu The German Marshall Fund, Dexis, U.S. Agency for International Development.

fot. Anna Barabasz, siecobywatelska.pl

Dodaj komentarz