„Przetwarzenie – druga twarz” choroszczańskie artystki na wystawie w Izbie Lekarskiej

Dnia 15 czerwca 2023 roku w Białostockiej Izbie Lekarskiej odbędzie się wernisaż wystawy „Przetwarzanie – druga twarz”. Na wystawie znalazły się prace dwóch choroszczańskich artystek: Eweliny Ramatowskiej oraz Alicji Szkil. Wernisaż odbędzie się w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Białymstoku, ul. Świętojańska 7. Rozpoczęcie o godzinie 19:00. Wystawę można będzie oglądać do 15 lipca 2023.

O wystawie:

„Kurator: Jerzy Konstantynowicz

„Na obecnej wystawie w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Białymstoku pokazujemy kontynuację albo raczej transformację wystawy zatytułowanej „Przetwarzenie”, prezentowanej w marcu 2023 w Niezależnej Galerii Sztuki Marchand. Nadajemy tamtej ekspozycji inną, nową, drugą twarz, bo i miejsce i klimat i pora roku i kontekst są inne. Znowu więc stajemy twarzą w twarz z obrazem, lico w lico z wyobraźnią malarską – czasem nie do końca mając pewność, kto tu kogo obserwuje. Bowiem rodzi się swoista estetyczna i emocjonalna – niemal zapętlona – relacja obraz-widz-obraz. Patrzymy na obrazy a one patrzą na nas. Relacja ta stanowi osiowy element znajomości z autorem dzieła – z twórcą i w pewnym sensie z prawdziwą osobą. W białostockiej OIL artyści skupieni w i wokół Galerii Marchand (…) pokazują twarze, zrzucają maski z cudzych twarzy albo je świadomie i celowo nakładają na cudze lico (ach, to nie licuje! To pewnie jakiś grzech cudzolictwa). Czasem kunsztownie i zmyślnie ukrywają twarz, kamuflują kształty i zmieniają rysy i wyrazy – z pewnością zobaczymy marszczenie i wygładzanie. Oni raczej nie odtwarzają twarzy, lecz je przetwarzają. Odbywa się swoista licytacja lica, aukcja twarzy. W każdym razie autorzy przekonują nas, że twarz niejedno ma oblicze. Kreują przetwarzenia”

prof. Jerzy Konstantynowicz”

 

Alicja Szkil pochodzi z Dukli w woj. podkarpackim, a od 1999 roku mieszka i tworzy na Podlasiu. Uczęszczała do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. T. Brzozowskiego w Miejscu Piastowym.Dyplom z malarstwa uzyskała w 1997 r. na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie pod kierunkiem prof. Adama Styki. W 2018 roku została członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa. Od kilku lat bierze udział w cyklicznych wystawach zbiorowych grupy artystycznej „Tworzywo 96″ w Lublinie oraz w licznych wystawach zbiorowych w Galerii Sztuki Marchand w Białymstoku. Inspiracje czerpie głównie z natury, która jest źródłem jej nieustannych poszukiwań.” Strona autorki na Facebooku: Alicja Szkil – Obrazy.

Ewelina Ramotowska jest rodowitą Podlasianką, mieszka i tworzy w Choroszczy. Z wykształcenia jest pedagogiem, filologiem i arteterapeutką. W 2021 roku ukończyła podyplomowo Malarstwo w Instytucie Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Jest współtwórczynią galerii w centrum kultury w swoim rodzinnym mieście oraz współautorką projektu „Ucieczka z szuflady” zrzeszającego aktywnych twórców z gminy. Członkini grupy artystycznej „1/14” absolwentów Wydziału Artystycznego UMCSu, od niedawna związana z białostocką niezależną galerią Marchand. Jest czynną arteterapeutką propagującą, szczególnie wśród młodzieży, sztukę oraz jej terapeutyczne działanie. Swoje obrazy prezentowała w Warszawie, Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku oraz w swoim rodzinnym mieście.

Strona autorki na Facebooku Ewel Ram malarstwo

 

graf. OIL w Białymstoku (https://oilbialystok.pl/)

źródło: ( OIL w Białymstoku)

Dodaj komentarz