Przestrzenie Sztuki Taniec w Białymstoku

Trwają działania programu Przestrzenie Sztuki Białystok, którego Białostocki Teatr Lalek wraz z Białostockim Ośrodkiem Kultury oraz Fundacją Rozwoju Sztuki Tańca jest lokalnym operatorem.

W ostatnią sobotę września (30.09) odbędzie się prezentacja 3 krótkich form choreograficznych realizowanych przez twórców związanych z katowicką sceną tańca współczesnego – „Wieczór Krótkich Form” w Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza filia w Białymstoku. Początek pokazu o godz. 19.00. Bilety w cenie 20 złotych można zakupić online (tutaj).

Podczas wieczoru widzowie będą mogli zobaczyć:

„Bodily Suits Reclaimed”

Spektakl powstał w odpowiedzi na pandemiczną izolację.

„Wiesz co znaczy iść krok za krokiem
w cieple gwiazd?
Wiesz, że istniejemy?
Zapomniałeś kluczy
do Królestwa
Urodziłeś się już i żyjesz?”

Jim Morrison

TWÓRCY: Choreografia: Jacek Łumiński
Wykonanie: Angelika Karal, Sebastian Wiertelak, Łukasz ZgórkaSklejam złotem jedną z pokruszonych gwiazd

„Sklejam złotem jedną z pokruszonych gwiazd” powstał z inspiracji działalnością i dorobkiem artystycznym Śląskiego Teatru Tańca i Jacka Łumińskiego. Nowo powstały spektakl jest niejako archiwum żywym, w którym połączyliśmy to czego jako tancerze doświadczamy obecnie z tym, jak wyobrażamy sobie i interpretujemy na nowo pracę Śląskiego Teatru Tańca. Jako główny punkt odniesienia przyjęliśmy spektakl „Na krawędzi dnia i snu” w choreografii Jacka Łumińskiego, dlatego też fragmenty choreografii z tego spektaklu posłużyły nam jako cytaty w naszej pracy.

TWÓRCY: Muzyka: Erich Kory, Zoë Keating, Meredith Monk
Choreografia i wykonanie: Angelika Karal i Łukasz Zgórka

Bursztynowy Ptak

Obraz w ruchu o zatrzymaniu tego czego mieć nie można. Nacisku myśli nie pozwalających iść dalej. Ciągłym błądzeniu, zastanawianiu się, szukaniu różnych rozwiązań. Patrzeniu na tą samą sprawę z wielu perspektyw, uwięzieniu we własnych myślach. Ostatecznie próbie odlotu, akceptacji, poszukiwaniu spokoju, szczęścia i równowagi. Bursztynowy ptak jest symbolem siły na wzbicie się, odnalezieniem w sobie cierpliwości. Świadomości, że pusta oraz nieprzyjemna chwila w życiu zostanie wypełniona sytuacją, która daje możliwość stania się lepszą wersją samego o siebie.

TWÓRCY: Muzyka: Ezio Bosso, Ameli Paul
Choreografia i wykonanie: Sebastian Wiertelak

Zadanie jest finansowane z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Dodaj komentarz