Przedwojenne kino w Wasilkowie – zapraszamy na Festiwal Filmowy im. Nory Ney

Burmistrz Wasilkowa, Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Haliny Krukowskiej w Wasilkowie oraz Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie zapraszają na „Festiwal Filmowy im. Nory Ney.

Festiwal filmowy im. Nory Ney to możliwość spotkania się „w starym kinie” i doświadczenia estetycznych przeżyć z poprzedniej epoki. Cykl wydarzeń, które proponujemy to trzy projekcje filmowe, spotkanie autorskie oraz potańcówka. Zapraszam do zapoznania się z opisami filmów.

Gorąco zapraszamy także na spotkanie autorskie z Grzegorzem Rogowskim- autorem książki „Skazane na zapomnienie”. Tematem spotkania będzie m.in. historia kariery Nory Ney- przedwojennej aktorki pochodzącej z Wasilkowa.

Niecodziennym wydarzeniem będzie również „Potańcówka w stylu retro” przy muzyce m.in. Ordonki odtwarzanej z szelakowych płyt i gramofonu. Mile widziane stroje w stylu lata 20- lata 30”. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Zapraszamy!

W programie:

9 lutego 2023 godz. 17:30

Córka generała Pankratowa” (1934) – projekcja filmu, prelekcja filmoznawcy Adama Radziszewskiego. Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Białostocka 19 (Wasilków)

10 lutego 2023 godz. 17:30

„Doktór Murek” (1939) – projekcja filmu oraz spotkanie autorskie z Grzegorzem Rogowskim autorem książki „Skazane na zapomnienie : polskie aktorki filmowe na emigracji” sala widowiskowa Przedszkole Słoneczne, ul. Polna 1/4c (Wasilków)

11 lutego 2023 godz.18:00

– „Ordonka” (1993) – projekcja filmu, prelekcja filmoznawcy Adama Radziszewskiego

– Potańcówka w stylu retro!

sala ul. Dworna 19, (Wasilków)

CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWA

Film fabularny, produkcja: Polska, reżyseria: Mieczysław Znamierowski rok produkcji: 1934.

Generał Pankratow tępi rewolucjonistów, coraz bardziej natomiast zbliża się do nich jego córka Aniuta. W jej żyłach płynie zresztą polska krew – matka była Polką, córką zesłańca. Aniuta zakochuje się w Bolesławie, polskim rewolucjoniście; opiekuje się dziewczyną, ranną podczas tłumienia wiecu ulicznego; zrywa ze swym narzeczonym hrabią Bobrowem, który szczyci się rozgromieniem demonstrantów. Bolesław dokonuje zamachu na Pankratowa, w wyniku którego generał zostaje sparaliżowany. Aniuta uzyskuje zwolnienie Bolesława z więzienia i wywozi go za granicę. Sama popełnia samobójstwo, rzucając się do rzeki.

Obsada aktorska:

Aniuta, córka generała Pankratowa – Nora Ney

Maria Bogda- rewolucjonistka

rewolucjonista Bolesław Ratomski „Kowalski” – Franciszek Brodniewicz

Generał Pankratow – Kazimierz Junosza-Stępowski

Adiutant gubernatora – Aleksander Żabczyński

DOKTÓR MUREK

Film fabularny, produkcja: Polska , reżyseria: Juliusz Gardan, rok produkcji: 1939.

Scenariusz do tego filmu powstał na kanwie powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza „Dr Murek zredukowany” i „Drugie życie doktora Murka”. Należą one do najciekawszych w bogatym dorobku Mostowicza, głównie ze względu na śmiałą krytykę niektórych, współczesnych autorowi mechanizmów społecznych. O celności i ostrości pióra twórcy „Kariery Nikodema Dyzmy” świadczy fakt, że sanacyjna cenzura wycięła ze scenariusza co odważniejsze, demaskatorskie fragmenty. W rezultacie powstał politycznie neutralny, lecz inteligentnie rozegrany dramat sensacyjny. Główny bohater filmu, tytułowy doktor Murek, w wyniku intryg traci posadę w prowincjonalnym magistracie. Postanawia wyjechać do Warszawy. W stolicy zarabia na życie wywożąc śmieci. Nawiązuje kontakt z miejscowym półświatkiem. Niebawem wspólnie z przestępcą o pseudonimie „Czarny Kazik” dokonuje napadu na willę prezesa Czabrana. Arleta, kochanka „Czarnego Kazika”, zabija swego konkubenta, by żyć z Murkiem. Ten jednak, choć korzysta z wdzięków dziewczyny, zamierza zostać zięciem Czabrana.

Film poddano restauracji cyfrowej w ramach projektu: „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” .

DR Murek- Franciszek Brodniewicz

Nira- Janina Wilczówna

Karolka- Ina Benita

Mika Brzyńska- Jadwiga Andrzejewska

Arleta, tancerka, narzeczona „Czarnego Kazika- Nora Ney

Czabranowa, matka Tun- Mieczysława Ćwiklińska

ORDONKA

Film dokumentalny, Reżyseria- Maria Kwiatkowska, rok produkcji: 1993.

Niezwykłe losy Hanki Ordonówny – legendy międzywojennego kabaretu, gwiazdy ekranu, która śpiewała „Miłość Ci wszystko wybaczy”. W czasie wojny opiekowała się polskimi sierotami, wyprowadzonymi z Rosji szlakiem Andersa.

Hanka Ordonówna- aktorka, gwiazda kabaretowa i legenda dwudziestolecia międzywojennego. Jej piosenki wciąż cieszą się popularnością, śpiewa je już czwarte pokolenie. Film przedstawia jej życie od czasów dzieciństwa, aż do momentu, kiedy przeistoczyła się w olśniewającą gwiazdę oraz okres wojenny do ostatnich dni życia artystki z dala od ojczyzny. Ilustracją są zdjęcia, materiały archiwalne, oryginalne nagrania Ordonki. Hanka Ordonówna zmarła 25 września 1950 roku, została pochowana na cmentarzu polskim w Bejrucie. Od 12 maja 1990 roku jej prochy spoczywają na warszawskich Powązkach.

Potańcówka w stylu retro”

Niecodziennym wydarzeniem będzie potańcówka przy muzyce m.in. Ordonki odtwarzanej z szelakowych płyt i gramofonu. Naszym gościem będzie Jarosław Wojciechowski – kolekcjoner varsavianów, miłośnik przedwojennej kultury polskiej. W wolnych chwilach kolekcjoner przedwojennych płyt gramofonowych z polską muzyką rozrywkową, a także różnych nietypowych przedmiotów związanych ze starą Warszawą. Laureat nagrody Złoty Liść Retro. Mile widziane stroje w stylu lata 20 – lata 30”.

mat. org.

Dodaj komentarz