Coraz większą popularność w regionie zyskuje ogólnopolska olimpiada społeczna „Zwolnieni z Teorii”, czyli platforma dla studentów i licealistów do tworzenia własnych projektów społecznych. Każdy, kto zrealizuje swój projekt, zostaje finalistą i otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania. Główne nagrody, czyli “Złote Wilki” są przyznawane dla najlepszych projektów w Polsce. Wiedzę zdobytą w trakcie trwania olimpiady uczestnicy wykorzystują w praktyce – nawiązują partnerstwa, uczą się pracy w zespole, tworzą harmonogram i budżet.
“Napędzani Zieloną Energią” to projekt 10-ciu osób z XI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego z Białegostoku, które chcą by społeczeństwo zdało sobie sprawę z tego, że wszystko co nas otacza i co robimy ma znaczenie, i może przyczyniać się do ocieplenia klimatu. Uczestnicy tego projektu działali ze Zwolnionymi z Teorii w tamtym roku. Inicjatywa spodobała im się na tyle, że zaangażowali się ponownie.
Mieliśmy cel, spróbować zrealizować projekt, który będzie korzystny dla naszego zespołu. Plusem dla nas jest to, że możemy podzielić się wiedzą i edukować. Chcemy poruszyć tematykę zmian klimatu, anomalii pogodowych, przerw w dostawach surowców. Przede wszystkim pragniemy zaprezentować w przyjemny i prosty sposób jak oszczędzać energię, jak dbać o planetę. Jednym z naszych celów jest też promowanie nauk ścisłych. Wiedza z tego zakresu wpływa, w naszym odczuciu, pozytywnie na środowisko przyrodnicze. Cieszymy się, ponieważ za nami już pierwsze działanie. Opracowaliśmy artykuł pt. „Jak włodarze dużych miast minimalizują zmiany klimatu”. W przyszłości chcemy zrobić warsztaty. Będą dotyczyły energii przyszłości, oszczędności, nauk ścisłych – twierdzi Kornel Janiel, lider projektu.
„Napędzani Zieloną Energią” to nie tylko projekt edukacyjny. Naszym celem jest również promowanie naszego regionu, który jest bogaty w kulturę i cenioną na całym świecie przyrodę – twierdzi Milena Jałbrzykowska uczestniczka projektu.
Realizacja takiego projektu to nie tylko zdobywanie przydatnej wiedzy, ale również możliwość dzielenie się nią z innymi ludźmi. Chcemy pokazać, że wszystko jest możliwe mimo wielu trudów – twierdzi Kacper Pacuk uczestnik projektu.
Dzięki możliwości nawiązywania partnerstw z firmami, a także dzięki mentorom nadzorującymi naszą pracę, uczymy się tworzenia kampanii, zarządzania, ale również poznajemy problemy jakie mogą napotkać przedsiębiorcę w trakcie zakładania działalności – twierdzi Kinga Szczuka uczestniczka projektu.
„Napędzani Zieloną Energią” mają już partnerstwa z takimi firmami jak „Enea” i „Veolia”. Takie firmy umożliwiają rozwój młodzieży, dzięki zasobom którymi dysponują.
Super