Praca choroszczanki promuje podlaską kulturę ludową

Nasza redakcyjna koleżanka – projektantka graficzna z Choroszczy – Monika Tekielska-Chmielewska jest autorką kartki wielkanocnej, którą wraz życzeniami w tym roku będzie rozsyłać Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Trafi ona do wielu instytucji i partnerów muzeum z całej Polski. Zaprojektowana pocztówka wielkanocna nawiązuje do dawnej estetyki. Przedstawia ona wiosnę, motywy ludowe, gest oraz spojrzenia kobiety i kury przedstawiające czułość, opiekę oraz wdzięczność za znajdujące się w koszyku jaja. Kobieta ubrana jest w typowy strój podlaski. Pocztówka została namalowana tradycyjnie, po czym przeniesiona na obraz cyfrowy.

Pocztówka to nie pierwszy projekt choroszczanki dla Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Wykonywała ona już plakat i pocztówkę na Zapusty w 2020 roku, a następnie po pandemicznej przerwie kolejne plakaty i banery na największe imprezy skansenu “Smaki Podlasia” “Podlaskie ziołami pachnące” “pocztówka bożonarodzeniowa 2021”, szyld wejściowy.

Znana choroszczanka od lat specjalizuje się w projektowaniu identyfikacji wizualnych dla kultury. Jest miedzy innymi autorką plakatów choroszczańskiego Jarmarku Dominikańskiego z ostatnich 14 lat i prawie wszystkich Dni Ogórka w Kruszewie.  Jej projekty charakteryzują się elementami odręcznymi (malarstwem, rysunkiem, wycinanką) bądź fotografią okraszoną grafiką wektorową i przemyślaną typografią. Często są swoistymi komunikatami i mają ukrytą symbolikę.

Dodaj komentarz