W celu ułatwiania kontaktu oraz lepszego poznania przez mieszkańców gminy Choroszcz Radnych przygotowaliśmy nowy cykl „Poznaj Radną/ego, czyli 5 pytań do”. Przesłaliśmy je wszystkim Radnym. Minęły już niemal dwa miesiące, w czasie których Radni mieli czas na przesłanie nam odpowiedzi. Kolejną osobą, którą prezentujemy jest Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Piotr Waczyński
Piotr Waczyński – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Choroszczy, 61 lat, Radny z Okręgu nr 2 (ulice Bobrowa, Bociania, Dominikańska, Branickiego, Kolonia Gaj, Kościukowska, Kruszewska, Lisia, Ogrodowa, Piaskowa, Plac Ks. Ostrowskiego, Rynek 11-go Listopada, Sarnia, Paca, Szkolna, Szyszkowizna, Torfowa, Wiatrakowa, Zaczerlańska, Zamkowa Zastawie I, II, III, Zielona, Żwirowa), na co dzień pracuje w Szkole Podstawowej w Choroszczy. W Radzie Miejskiej zasiada od 2015 roku – zastąpił w niej zmarłego Piotra Tymińskiego. Dostał się do niej w 2015 toku pokonując trójkę kontrkandydatów. Startując z Komitetu Wyborczego Wyborców Piotra Waczyńskiego, którego pełnomocnikiem wyborczym był Jan Czarniecki (wówczas jeszcze nie Radny) uzyskując 142 głosy, co stanowiło niemal 40 % wszystkich skreśleń. W kolejnych wyborach zrezygnował z samodzielnego startowania i dołączył do Komitetu Wyborczego Wyborców Robert Wardziński Rozwój na lata. Uzyskał głosy 363. wyborców ze swojego okręgu, co stanowiło ponad 64% wszystkich oddanych głosów w tym Okręgu. W latach 2015-2018 był wiceprzewodniczącym Komisji Finansów, Infrastruktury i Rolnictwa. Za rok 2021 otrzymał Dietę Radnego w wysokości 10862,88 złotych.
Piotr Waczyński jest znany wielu mieszkańcom i mieszkankom gminny Choroszcz. Starsi pamiętają go z funkcji kościelnego w Choroszczańskiej Parafii. W latach 90. XX wieku był też katechetą w szkołach w Choroszczy i Barszczewie. Jest też byłym członkiem Rady Parafialnej Parafii w Choroszczy. Aktualnie pełni funkcję Wiceprezesa Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała. Jest Członkiem Klubu Żołnierzy Rezerwy oraz instruktorem sportu strzeleckiego – w Choroszczy od powstania strzelnicy prowadzi w niej zajęcia. Jego podopieczni osiągają sukcesy na wielu turniejach. Podczas Sesji Rady Miejskiej jest chyba najczęściej zabierającym głos Radnym. Zdarza się mu czasami pytać o sprawy niewygodne dla Burmistrza Choroszczy, a ważne z punktu widzenia mieszkańców. Jest też aktywny w sieci, gdzie komentuje wiele spraw. Na sesjach często dziękuje burmistrzowi za wykonanie prac lub rozwiązanie zgłoszonych problemów. Jako jedyny Radny, który startował z KWW Robert Wardziński Rozwój na lata komentuje i reaguje na Horozyntowym Fanpage’u.
W celu przybliżenia sylwetki Radnego Piotra Waczyńskiego wyborcom z jego okręgu oraz wszystkim mieszkańcom gminy Choroszcz przesłaliśmy do niego dwa maile z pytaniami. Nasze pismo otrzymał też od Przewodniczącej jako materiały do Sesji Rady Miejskiej.
1. Dlaczego zdecydował się być Pan Radnym?
Przez całą kadencję radnego Piotra Tymińskiego byłem aktywnym członkiem rady osiedla . Była to jedyna rada, która zbierała się przed każdą sesją i zgłaszała radnemu problemy do zgłoszenia na sesji. Po śmierci naszego wspaniałego radnego Piotra Tymińskiego, który był również w radzie parafialnej, dostałem propozycję wstąpienia do rady parafialnej. Mieszkańcy mojego okręgu namówili mnie natomiast, bym startował na radnego. Po czterech latach zrezygnowałem z bycia członkiem rady parafialnej z powodów osobistych, a radnym zamierzam być do czasu, aż wyborcy zdecydują inaczej.
2. Co motywuje Pana do działania na rzecz mieszkańców swojego okręgu?
Największą motywacją do działania dla radnego jest rozwój całej gminy, bo choć jest wybrany z danego okręgu, to cieszy go wszystko co rozwija gminę. Na szczęście w naszej gminie wiele zmienia się na lepsze. Oczywiście najbardziej cieszą mnie inwestycje w moim okręgu, a tych też nie brakuje, choć zawsze chciałoby się więcej i szybciej.
3. Z jakim największym problemem mierzył się Pan jako Radny podczas swojej kadencji?
Bardzo żałuję, że rada osiedla w moim okręgu nie działała, a przewodniczący tej rady nigdy nie zorganizował spotkania. Dzięki spotkaniom rady osiedla była możliwość bezpośredniego kontaktu i przedstawienia potrzeb mieszkańców naszego osiedla. Dzięki temu przed sesją rady miejskiej można było zgłosić swoje potrzeby radnemu. Od jakiegoś czasu rady osiedla już nie funkcjonują i zostały rozwiązane.
4. Co uważa Pan za swój największy sukces w pracy Radnego?
Każda poczyniona inwestycja w moim okręgu to wielki sukces, ale tak jak w sporcie nie można spocząć na laurach. Trzeba starać się osiągać kolejne sukcesy. Takie inwestycje jak nowa droga przez Zastawie II, nowy Rynek 11 Listopada, ul. Branickiego, ul. Dominikańska to nie jest zasługa jednego radnego, ale całej rady, burmistrza, pracowników gminy i mieszkańców, którzy mocno się angażowali. Największe zaangażowanie mieszkańcy wykazywali przed i podczas budowy drogi przez Zastawie II.
5. Jakie przed Panem stoją jeszcze wyzwania w aktualnej kadencji?
W moim okręgu jest jeszcze wiele nieutwardzonych dróg (nawet w granicach miasta) oraz brak kanalizacji przy ulicy Zastawie II i Zastawie III oraz na szybko rozwijającym się osiedlu Gaj. Wiem, że burmistrz czyni starania, by pozyskać środki na te inwestycje, ponieważ samej gminy na to nie stać. Mam nadzieję, że do końca kadencji uda się rozpocząć te inwestycje.
Podczas rozmowy z Panem Piotrem wyszły dodatkowe wątki, które warto opisać i publikujemy je w formie dodatkowych pytań.
6. Jak układa się Panu współpraca z Radą Miasta?
Każda radna i radny to moje koleżanki i moi koledzy. Nie zawsze zgadzam się ze wszystkimi i czasem walczę, ale tylko na argumenty nie żywiąc nigdy osobistej urazy, nawet za przykre słowa skierowane do mnie. Moim wspaniałym wzorem był ś.p. Grzegorz Gereluk. Imponowała mi jego kultura i opanowanie w każdej sytuacji.
7. Jakie są pana przekonania polityczne?
Nie należę do żadnej partii. Byłem przez kilka lat w białostockim zarządzie Ruchu Odbudowy Polski Jana Olszewskiego. Żałuję, że dziś nie ma już takich Mężów Stanu.
8. Co Pana skłoniło do uprawiania sportu strzeleckiego?
Sport uprawiałem od dziecka: biegi do szkoły, do autobusu. To pomogło mi, gdy poszedłem do wojska. Wówczas poranne zaprawy były przyjemnością. W wojsku za celne strzelanie kilka razy miałem urlop nagrodowy. Później była piłka nożna na boisku w Gaju, gdzie młodzież grała razem z dorosłymi niemal codziennie. Z racji wieku i możliwości zainwestowałem w siebie i swoją pasję, dlatego ukończyłem szkolenie i uzyskałem tytuł instruktora i trenera sportu strzeleckiego. Za zgodą poprzedniej Pani Dyrektor w Gimnazjum w Choroszczy jako Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość „Skała” otworzyliśmy strzelnicę pneumatyczną. Zajęcia na strzelnicy są nieodpłatne, bo prowadzimy ją społecznie. Praca z młodzieżą i osiągane sukcesy np. w tym roku mistrzostwo województwa chłopców i III miejsce w województwie dziewcząt dają mi wiele radości jako trenerowi. Moi zawodnicy kontynuują pasję strzelecką w klasach o profilu sportowym i wojskowym.
Zachęcamy do kontaktu z Radnymi w ważnych sprawach dotyczących mieszkańców, miasta i gminy Choroszcz. Są oni reprezentantami wyborców i działają w ich imieniu i obronie ich interesów.
Co tydzień będziemy prezentować sylwetki i odpowiedzi Radnych w kolejności Okręgów Wyborczych. Aktualnie o sprawach wspólnych głównie decydują Radni, którzy zostali wybrani by prezentować zdanie i interesy mieszkańców. Niestety część mieszkańców nie jest świadoma i nawet nie wie kto jest reprezentantem ich okręgu, jakim wartościami się kieruje i jakie ma plany.
POZOSTAŁE OPUBLIKOWANE JUŻ SYLWETKI RADNYCH: