Powstanie ulica Jana Adamskiego? Jest wniosek Radnego

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Choroszczy, która odbyła się 21 lutego 2024 roku padł wniosek, by jedną z choroszczańskich ulic nazwać na cześć Jana Adamskiego. Złożył go Wiceprzewodniczący Rady Jan Czarniecki. Jego wniosek nie dotyczył konkretnej ulicy, a tego by uwzględnić Jana Adamskiego przy kolejnych nadawaniach naz. Kiedy powstanie taka ulica? Przewodnicząca skwitowała wniosek krótko – „tak, to na przyszłość”.

Jan Adamski to znany większości osób z Choroszczy i nie tylko regionalista, kolekcjoner pasjonat i propagator historii. Dzięki jego staraniom powstała między innymi „Szubienica” dziś będąca Miejscem Pamięci Narodowej. Szerzej znany jest z wkład budowanie wiedzy i pamięci o Powstaniu Styczniowym. Był też jednym z założycieli Towarzystwa Choroszczy. Zmarł w 2021 roku.

Jako Redakcja popieramy wniosek Radnego i uważamy, że należy upamiętniać w ten sposób osoby zasłużone dla Choroszczy po II wojnie Światowej. W tej chwili patronami ulic są Choroszczanie którzy działali przed II Wojną. Wśród założycieli Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy wartych upamiętnienia są jeszcze Tomasz Tołwiński (zm. 1996) oraz Albin Waczyński (zm. w 2003 roku).

W sprawie tego ostatniego i trzech innych choroszczańskich malarzy na początku 2021 roku do Rady Miejskiej zostało złożone pismo z prośbą o wzięcie ich pod uwagę przy nazewnictwie ulic. Aktualnie można w tej sprawie podpisać petycję, do czego gorąco zachęcamy (pisaliśmy o tym tu).

Link do petycji

Zapraszamy Was do poznania biografii założycieli Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy:

Tomasz Tołwiński (1937-1996)

Albin Waczyński (1929-2023)

Jan Adamski (1941-2021)

Fragment Sesji Rady Miejskiej z dn. 21 lutego 2024 roku. Źródło: https://esesja.tv

fot. Jan Adamski z ekipą telewizyjną źródło FB TPCh (facebook.com/TowarzystwoPrzyjaciolChoroszczy)

Dodaj komentarz