Polska rozmawia – bezpłatny poradnik jak rozmawiać mimo różnicy poglądów

Codziennie stykamy się z mnogością poglądów, wartości i przekonań – na rodzinnych spotkaniach, w pracy czy na zakupach. Ta różnorodność sprawia, że nasze życie jest barwne, ale czasami staje się też źródłem wyzwań. Czy w sytuacji, gdy osoba po drugiej stronie ma zupełnie inne poglądy, porozumienie się jest w ogóle możliwe? Czy warto wtedy rozmawiać? Fundacja Nowej Wspólnoty przekonuje, że tak. W ramach projektu „Polska Rozmawia” przedstawia poradnik, który pomaga znaleźć wspólny język pomimo różnic.

Ostra retoryka polityczna pogłębia podziały i podsyca emocje. To powoduje, że Polacy coraz częściej zamykają się we własnych bańkach i odcinają od osób o innych poglądach. Przestajemy ze sobą rozmawiać, bo czujemy, że to prowadzi tylko do kłótni. Spotkanie różnych perspektyw bywa trudne – chyba że zamienimy je w dobrą rozmowę.

Dobra rozmowa to taka, która łagodzi podziały i pomaga nam utrzymać dobre relacje z bliskimi, znajomymi czy sąsiadami. Fundacja Nowej Wspólnoty wierzy, że Polacy mogą się dogadać. Dlatego prowadzi projekt „Polska Rozmawia” i stworzyła poradnik dobrej rozmowy: „Pogadajmy. Jak rozmawiać o poglądach z rodziną, znajomymi i kolegami”.

Celem dobrej rozmowy nie jest „nawrócenie” kogoś na nasze poglądy – mówi Wawrzyniec Smoczyński, prezes Fundacji i autor poradnika. – Chodzi o otwartość na drugiego człowieka, ciekawość, chęć zrozumienia kogoś, kto myśli inaczej od nas. Dlatego, w ramach projektu „Polska Rozmawia” przygotowaliśmy poradnik, który w prosty i praktyczny sposób pokazuje, jak rozmawiać – dodaje.

Ciekawość kluczem do dobrej rozmowy

Poradnik „Pogadajmy. Jak rozmawiać o poglądach z rodziną, znajomymi i kolegami” pokazuje, jak zacząć rozmowę, jak pogłębić omawiany temat, wreszcie jak zapobiec kłótni. Proponuje również możliwe tematy do dyskusji i tłumaczy, jak ważna jest otwartość i postawa rozmówcy skupiona na chęci poznania drugiego człowieka, a nie oceniania. Wyjaśnia, dlaczego lepiej zadawać pytania otwarte niż zamknięte oraz jakich zwrotów używać, gdy pytamy naszego rozmówcę o poglądy.

Gdy przychodzą trudne emocje

Rozmowom na sporne tematy często towarzyszą silne emocje. Poradnik podpowiada, jak sobie z nimi poradzić i jakich sformułowań używać, aby uniknąć konfliktu. – Warto mówić wprost o tym, jak czujemy się w rozmowie. Na przykład o tym, że coś nas zrani. Pamiętajmy, że w rozmowie są zawsze dwie strony. Nasze mocne słowa czy ostre reakcje też mogą sprawiać przykrość i zamykać przestrzeń do dobrej rozmowy – zauważa Smoczyński.

Poradnik można bezpłatnie pobrać ze strony https://polskidialog.pl/pobierz-poradnik/

mat. prasowe org.

graf. FB (facebook.com/FundacjaNowejWspolnoty)

Dodaj komentarz