Festyn Podlaskie Ziołami Pachnące

PODLASKIE ZIOŁAMI PACHNĄCE Wszystko kwitnie wkoło, na łąkach, polach i w ogródkach – czas na nasz najbardziej aromatyczny festyn! Atrakcji będzie mnóstwo: sprzedaż ziół, miodów, potraw regionalnych, jarmark sztuki ludowej oraz wydarzenia organizowane w ramach projektu Spotkanie z dziedzictwem kulturowym wsi: warsztaty zielarskie, garncarskie, tkackie i zabawkarskie, a także pokaz obrzędu żniwnego na Podlasiu w wykonaniu zespołów ludowych.

Zapraszamy w niedzielę, 14 sierpnia w godzinach 11.00-17.00 do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej: ul. Leśna 7, 16-010 Wasilków. 

Zioła, wykorzystywane zarówno w kuchni, jak i domowej medycynie, stały się ważnym elementem ludowej tradycji. Nasi przodkowie wierzyli w ich magiczną moc, dlatego stały się ważną częścią wiejskiej obrzędowości.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, co roku, organizuje imprezę plenerową „Podlaskie ziołami pachnące” poświęconą tradycjom zielarskim Podlasia. W tym roku festynowi towarzyszy „Spotkanie z dziedzictwem kulturowym wsi”, którego tematem będzie między innymi zastosowanie dziko rosnących ziół. Będą warsztaty wykorzystywania ziół w kuchni oraz produkcji kosmetyków, prezentacja tradycji pszczelarskich, ale też pokazy i warsztaty przypominające ginące zawody –tkania krajek, którymi dawniej na Podlasiu związywano bukiety na święto Matki Boskiej Zielnej, wykonywania tradycyjnych zabawek, garncarskie. Zespoły ludowej z okolic Knyszyna i Moniek pokażą, jak dawniej wyglądały żniwa.

„Podlaskie ziołami pachnące” to jeden z trzech dużych festynów etnograficznych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, organizowany w samym środku lata, przypominający o tym, jak ważne były i są zioła w życiu mieszkańców wsi. Ich aromat i smak sprawiają, że stały się nieodłącznym elementem tradycyjnej kuchni, pachnącej: rozmarynem i tymiankiem, chętnie dodawanymi do mięs, miętą, z której można przyrządzać nie tylko orzeźwiający napar, ale też aromatyczne desery i sosy, lubczykiem – znakomitą przyprawą do zup.

Od wieków znane są również właściwości lecznicze ziół. Nasze prababki do leczenia problemów z żołądkiem używały piołunu, choroby skóry leczyły okładami z rumianku, rany przemywały naparem z pokrzywy.

Zioła znalazły zastosowanie również w wiejskiej obrzędowości. Rośliny, poświęcone przez księdza w czasie Oktawy Bożego Ciała albo Święta Matki Boskiej Zielnej, miały chronić dom przed uderzeniem pioruna, zboże przed żarłocznością gryzoni, zwierzęta domowe i uprawy – przed złymi mocami.

Festyn Podlaskie Ziołami Pachnące jest okazją by poznać poszerzyć swoją wiedzę zielarską, ale też, tak jak podczas innych imprez plenerowych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, uzupełnić zapasy miodu, kupić zioła i produkty regionalnej kuchni i wyroby ludowego rzemiosła.

Patronami medialnymi festynu „Podlaskie ziołami pachnące” są Polskie Radio Białystok, TVP3 Białystok i Wrota Podlasia.

Autorką grafik odnośnie wydarzenia jest nasza redakcyjna koleżanka Monika Tekielska-Chmielewska.


Program festynu PODLASKIE ZIOŁAMI PACHNĄCE:

11.00 – przywitanie, przedstawienie programu
11.30 – 13.00 – występ kapeli J. Kublika – scena główna
12.15 i 14.15 – warsztaty rękodzielnicze: garncarstwo, miejsce: Maneż z Tyborów Uszyńskich
12.15 i 14.15 – warsztaty wyrobu eko-kosmetyków z wykorzystaniem ziół, miejsce: zagroda z Dąbrowy – Moczydeł
12.15 i 14.15 – warsztaty związane z pszczelarstwem (warsztaty wykonywania świec woskowych, prezentacja tradycji pszczelarskich), miejsce: zagroda z Pieczysk
13.00 – 15.00 Spotkanie z tradycją żniwną prowadzone przez zespoły folklorystyczne, miejsce: teren PMKL – pole zboża i dziedziniec dworu z Bobry Wielkiej
13.00 i 15.00 – warsztaty rękodzieła ludowego – tkanie krajek, miejsce: zagroda z Dąbrowy – Moczydeł
13.00 i 15.00– warsztaty wykonywania tradycyjnych zabawek drewnianych, miejsce: chałupa z Pieczysk
13.00 i 15.00 – warsztaty wykorzystania ziół w kuchni „Dzika kuchnia”, miejsce: zagroda z Dąbrowy – Moczydeł
13.30 i 15.00 – „Zioła Ojca Gabriela” – spotkanie dotyczące wykorzystania ziół w życiu codziennym, miejsce: teren zagrody z Dąbrowy – Moczydeł, w tym: ogródek ziołowy, teren skansenu
13.30 i 15.00 – warsztaty wykorzystywania ziół w produkcji kosmetyków naturalnych, miejsce: zagroda z Dąbrowy – Moczydeł
15.30 – 17.00 – koncert Kapeli Miód na serce – potańcówka pod sceną

Dodatkowo:
– napary z ziół „Ziołowa Zagroda w Skansenie”
– promocja książki Lucji Orzechowskiej „Dom chlebem pachnący” (11.00-13.00)
– warsztaty wykonywania równianek
– jarmark sztuki ludowej i rękodzieła
– sprzedaż podlaskich kulinariów
– zwiedzanie wystaw muzealnych: dwór z Bobry Wielkiej (3 wystawy, w tym czasowa), chałupa z Dąbrowy – Moczydeł, chałupa z Czyż wraz ze stodołą, chałupa z Tymianek – Buci, chałupa z Jacowlan , chałupa z Grzybowszczyzny


Źródło: skansen.bialystok.pl

Dodaj komentarz