Podlaskie Ferie z kulturą. Ruszają zapisy na ferie z finansowym wsparciem marszałka województwa.

Takich ferii jeszcze nie było. Sześć wojewódzkich instytucji kultury wspólnie przygotowało zimową ofertę półkolonii dla dzieci. W projekcie biorą udział: Podlaski Instytut Kultury, który koordynuje całe przedsięwzięcie, Opera i Filharmonia Podlaska, Muzeum Podlaskie, Książnica Podlaska, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej oraz Skansen w Nowogrodzie.

Zgłoszenia na ferie można przesyłać za pomocą formularza online: FORMULARZ

O szczegółach wspólnej inicjatywy opowiedzieli podczas konferencji prasowej 29 grudnia w Spodkach PIK przedstawiciele wojewódzkich instytucji kultury

Do wyboru są dwa turnusy: 23-27 stycznia oraz 30 stycznia – 3 lutego. Półkolonie będą się odbywać w Spodkach PIK, przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku, w godzinach od 8.00 do 16.00. Oferta jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat.

Dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa podlaskiego koszt jednego turnusu to 299 zł.

-Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki postanowił wesprzeć tę bardzo ciekawą i oryginalną inicjatywę zorganizowania ferii w naszym województwie, ferii skierowanych do najmłodszych mieszkańców regionu. Dzięki temu wsparciu cena turnusu jest bardzo atrakcyjna dla rodziców (…) mamy tutaj pełny turnus z wyżywieniem i opieką dla dzieci. Ponadto program jest bardzo atrakcyjny bo przygotowany przez instytucje kultury podlegające marszałkowi i samorządowi województwa – podkreśliła Izabela Smaczna-Jórczykowska, dyrektor Departamentu Polityki Informacyjnej UMWP.

-Będą to wyjątkowe ferie, z bogatym programem przygotowanym przez specjalistów instytucji kultury, wykwalifikowaną kadrę. Myślę, że stworzyliśmy bardzo ciekawą nie tylko pod względem atrakcji, ale i ceny – mówiła Karolina Szymańska-Skowronek z Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku.

Cena turnusu obejmuje opiekę wykwalifikowanej kadry, ubezpieczenie, obiad i podwieczorek, przejazdy, bilety do kina oraz mnóstwo atrakcji każdego dnia.

Artyści Opery przygotowali dla uczestników ferii zupełnie nowe audycje – wyjątkową lekcję muzyki. Wyjątkową bo po pierwsze odbywa się w Operze, a nie w sali lekcyjnej, a po drugie muzyka jest grana na żywo. W pierwszym tygodniu ferii będzie to audycja pt. Konopnicka w barwach muzyki. Natomiast w drugim tygodniu audycja poświęcona instrumentom – zapraszała Agnieszka Jabłońska, zastępca dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej.

– Zapraszamy do skansenu. Będzie można przenieść się na dawną wieś, zobaczyć jak wyglądają stare chaty, stodoły. Mamy przygotowane warsztaty, między innymi warsztat tkacki oraz warsztat wypieku chleba i podpłomyków. Jedną z atrakcji będzie ognisko oraz przejazd wozem – mówiła podczas briefingu Katarzyna Ancipiuk, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Książnica Podlaska przygotowała dla uczestników ferii dwie propozycje zajęć: klasyczną i nowatorską.

Proponujemy warsztaty podczas których dzieci przygotują komiks. Jego bohaterem będzie łoś Czytuś, ulubieniec dzieci. Później zaprosimy dzieci do studia telewizyjnego Książnicy. Pokażemy jak można wykorzystując green screen montować filmy z efektami specjalnymi – zachęcał Dominik Sołowiej z Książnicy Podlaskiej.

Uczestnicy podlaskich ferii z kulturą odwiedzą także Muzeum Podlaskie, a z animatorami ze Skansenu w Nowogrodzie spotkają się w Spodkach PIK.

Zapisy na ferie tylko online – www.pikpodlaskie.pl

mat. org. (Podlaski Instytut Kultury)

Dodaj komentarz