Podlaski Instytut Kultury zaprasza na warsztaty tkackie.

W ramach projektu Podlaskie Sploty PIK przygotował pięć 6-dniowych warsztatów tkackich: tkaniny dwuosnowowej, sejpaku, tkaniny przetykanej (radziuszki), kilimów oraz tkaniny wybieranej, tzw. pereborów. Poprowadzą je mistrzynie i mistrzowie tradycyjnego tkactwa. Program warsztatów obejmuje prezentację gotowych prac wykonanych w danej technice, omówienie techniki, przygotowanie krosna do pracy, osnucie, wytkanie i wykończenie tkaniny. Każdy z uczestników będzie pracował na własnym krośnie.

Warsztaty skierowane są do pełnoletnich twórców, rzemieślników oraz osób chcących poszerzyć wiedzę i umiejętności z zakresu tkactwa, artystów zajmujących się rękodziełem, pasjonatów. W szczególności do osób zamieszkałych w województwie podlaskim, które dzięki nabytym umiejętnościom będą mogły kontynuować tradycje tkackie w regionie. 

Każdego roku warsztaty cieszą się ogromną popularnością. Mamy bardzo dużo zgłoszeń, dlatego też starannie sprawdzamy, upewniamy się czy chętni rzeczywiście chcą w przyszłości tkać, czy mają w domach krosna, czy już coś potrafią, czy jest to ich pasja, sposób na życie – podkreśla Krystyna Kunicka z PIK, koordynator projektu Podlaskie Sploty.

Bardzo cieszy fakt, że coraz więcej młodych osób  angażuje się w tkactwo – mówi  Wiktoria Wnorowska, dyrektor PIK – szukają starych wzorów, kupują krosna, chcą uczestniczyć w naszych warsztatach. Bardzo podoba mi się również odwaga młodych osób w łączeniu tradycyjnego rzemiosła z nowoczesnymi pomysłami na tkaniny. Nasza instytucja od lat wspiera takie działania i widzimy wspaniałe efekty.

W tym roku oprócz warsztatów tkackich PIK przygotował również dwa szkolenia z odczytywania wzorów: z publikacji i z tkanin. Zgłoszenia do udziału w tych zajęciach można nadsyłać do 10 lipca. Udział w warsztatach i szkoleniach jest bezpłatny. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie wypełnionej i podpisanej karty zgłoszenia na adres: k.kunicka@pikpodlaskie.pl

Harmonogram warsztatów i szkoleń:

 • Warsztat tkaniny dwuosnowowej
  24-30.06.2024 r.
  Prowadząca: Karolina Radulska
 • Warsztat sejpaku
  01-07.07.2024 r.
  Prowadząca: Sabina Knoch
 • Warsztat tkaniny przetykanej (radziuszki)
  08-14.07.2024 r.
  Prowadzący: Eugeniusz Markiewicz
 • Warsztat tkania kilimów
  15-21.07.2024 r.
  Prowadząca: Marta Barbara Bajko
 • Warsztat tkaniny wybieranej tzw. „perebory”
  22-28.07.2024 r.
  Prowadząca: Irena Ignaciuk
 • Szkolenie z odczytywania wzorów z publikacji „Radziuszka – wzory i technika”
  3.08.2024, w godz. 9.00-15.00
  Prowadząca: Katarzyna Daniewicz
 • Szkolenie z odczytywania wzorów z tkanin (radziuszek)
  10.08.2024, w godz. 9.00-15.00
  Prowadzący: Eugeniusz Markiewicz

Regulamin warsztatów i szkoleń tkackich 2024
Karta zgłoszenia na warsztaty i szkolenie tkackie 2024 

Informacji na temat warsztatów i szkoleń udziela Krystyna Kunicka,
Dział Kultury Ludowej PIK w Białymstoku,
tel. 85 749 60 50, k.kunicka@pikpodlaskie.pl

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mat. pras. org. (Podlaski Instytut Kultury)

Dodaj komentarz