Plebiscyt Osobowość Roku 2022 – znamy wyniki etapu powiatowego

We wtorek 21 lutego zakończył się etap powiatowy Plebiscytu Osobowość Roku 2022. W końcówce głosowania zacięta walka toczyła się pomiędzy trzema osobami z Choroszczy: Janem Perkowskim – Starostą Białostockim, Robertem Wardzińskim – Burmistrzem Choroszczy oraz Izabelą Dąbrowską – dyrektorką Centrum Kultury i Sportu. W ostatniej godzinie głosowania sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie – w niecałe dwie godziny łącznie oddano na nich niemal 1,5 tysiąca głosów.

Choroszcz mocna w polityce, samorządności i społeczności lokalnej

Zwycięzcą w kategorii Polityka, samorządność i społeczność lokalna został Jan Perkowski – Starosta Białostocki, który otrzymał 628 głosów. Niewiele mniej uzyskał Robert Wardziński – Burmistrz Choroszczy – 609 głosów. Na trzecim miejscu znalazła się Izabela Dąbrowska – Dyrektorka Ośrodka Kultury, która otrzymała 504 głosy. W kategorii kultura na drugich miejscach znaleźli się Wojciech Cymbalisty (powiat białostocki) otrzymując 74 głosy oraz Jerzy Tomzik (Białystok) otrzymując 262 głosy. Oprócz tej piątki były nominowane Izabela Szklarzewska-Sakowicz oraz Barbara Zalewska – w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Obie zrezygnowały z udziału po ogłoszeniu plebiscytu.

Walka do samego końca

Do samego końca nie było wiadomo, kto z Choroszczy zostanie laureatem. Jeszcze 1,5 godziny przed zakończeniem głosowania każdy miał niewiele więcej niż 100 głosów. Wyniki zmieniały się z minuty na minutę. W sumie osoby z Choroszczy otrzymały w tym czasie łącznie 1403 głosy (Perkowski 511, Wardziński 494, Dąbrowska 398). Końcówka głosowania była emocjonująca, Starosta Białostocki wymieniał się pozycją lidera z Burmistrzem Choroszczy ale finalnie to Jan Perkowski został laureatem wyprzedzając Roberta Wardzińskiego. Na 15 minut przed końcem Izabela Dąbrowska traciła sporo głosów do księdza Edwarda Tokarzewskiego ale w końcówce głosowania przesunęła się na podium. Tej wielkości wyniki w kategorii „Polityka, samorządność i społeczność lokalna” w województwie podlaskim wystąpiły jedynie w powiecie sokólskim (laureat otrzymał 582 głosy). W innych powiatach zwycięzcy średnio otrzymywali około 100 głosów.

Wyniki około godz. 18:30 (zakończenie głosowania godz. 20:00)

Ile kosztuje miejsce w rankingu?

Wielu nominowanych w całej Polsce zrezygnowało z udziału w plebiscycie. Większość z nich jako jedną z głównych przyczyn podaje, że celem plebiscytu nie jest uczciwy wybór Osobowości, a zysk z płatnych SMS-ów i kredytów, który czerpią organizatorzy. Rzeczywiście wygrywa uczestnik, na którego oddanych jest najwięcej głosów. Teoretycznie, głosować może jedna osoba, wysyłając setki SMS-ów (3,69 za 1 SMS) lub wykopując kredyty do głosowania (5 kredytów 18,45 zł, 10 kredytów, 36,90 zł, 30 kredytów 110,70 zł oraz 50 kredytów 184,50 zł). Łączny koszt głosów oddanych na choroszczan w ostatnich godzinach wyniósł ponad 5 tysięcy złotych.

Zakończenie głosowania, zrzut ekranu o godz. 20:03 21 lutego 2023 – Serwis Kurier Poranny

Laureatowi i uczestnikom gratulujemy! Życzymy sukcesów zawodowych oraz dalszej owocnej działalności na rzecz mieszkańców gminy Choroszcz.

Przypominamy za co byli nominowani osoby z Choroszczy:

Izabela Dąbrowska nominację otrzymała za: „służenie radą i pomocą organizacjom zrzeszającym seniorów oraz osoby z niepełnosprawnością. Poświęcanie im swojego wolnego czasu. Bezinteresownie i skuteczne przyczynianie się do uaktywniania seniorów. Serdeczność, cierpliwość, wrażliwość. Jej wizja kultury małego miasteczka pozytywnie wpływa na rozkwit Choroszczy.”

Robert Wardziński nominację otrzymał za „kontynuowanie kilkuletniej tradycji rozdawania przez gminę drewna, najbardziej potrzebującym mieszkańcom.”

Jan Perkowski nominacja otrzymał za: „zreformowanie funkcjonowania starostwa i jednostek podległych, rekordowe wydatki inwestycyjne. Kieruje się mottem z sercem do ludzi. Zreformował funkcjonowanie starostwa i 20 jednostek podległych tak, aby jakość usług świadczonych mieszkańcom była wyższa. Powiat osiągnął rekordowe wydatki inwestycyjne sięgające 260 mln zł w czasie 4 ostatnich lat. Z tej kwoty aż 190 mln zł pozyskano z zewnątrz: 160 mln zł to fundusze krajowe, a ponad 30 mln zł to środki unijne. Wybudowane zostało ponad 100 km dróg. Szpital w Łapach zyskał drugie życie – dziś nie jest to placówka zagrożona upadkiem, ale bardzo dobry, nowoczesny ośrodek medyczny stale podnoszący jakość usług i wzbogacający ofertę. Obecnie trwa rozbudowa starostwa powiatowego przy ul. Borsuczej w Białymstoku, została też zakupiona działka na parkingi i siedzibę Powiatowego Urzędu Pracy. Szkoły zarządzane przez powiat zakupiły liczne nowe wyposażenie, w tym do pracowni zawodowych. Każda z nich korzysta z programu międzynarodowej wymiany młodzieży Erasmus+.”

Jerzy Tomzik nominację otrzymał za „25 lat prowadzenia Podlaskich Warsztatów Piosenkarskich i wypuszczanie w świat kolejnych pokoleń wokalistów.

Wojciech Cymbalisty nominację otrzymał za: „dobroć, inteligencję, empatię, sposób spostrzegania starszych. Ciepły i serdeczny człowiek. Perfekcyjny organizator.”

na podst. (Kurier Poranny, Choroszcz.pl),
fot. mat. org., HoCho, samorzad.gov.pl

Dodaj komentarz