Park Militarny w Białymstoku. Otwarcie już w sobotę.

„W sobotę (14 maja), w Noc Muzeów, zostanie otwarty Park Militarny przy ulicy Węglowej w Białymstoku. Mieszkańcy będą mogli obejrzeć wystawę sprzętu wielkogabarytowego, zgromadzonego przez Muzeum Wojska. Wstęp będzie możliwy od godz. 16.00 do północy.

Park Militarny to kompleks wystawienniczo-rekreacyjny o powierzchni 5759 m2. Składa się z budynku socjalno-administracyjnego, hali namiotowej i terenów zielonych. W parku znajduje się ok. 40 eksponatów.

– Park Militarny powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018. Będzie służył do popularyzacji historii wojskowej miasta, regionu i kraju, krzewienia postaw i wartości patriotycznych oraz rozbudzania zainteresowania obiektami techniki militarnej – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Zapraszam mieszkańców do odwiedzenia tego miejsca.

Nowe miejsce na mapie Białegostoku umożliwi między innymi prezentację pozyskiwanych od lat 70. XX w. zbiorów wielkogabarytowych Muzeum Wojska – sprzętu i wyposażenia wojskowego, prowadzenie zajęć edukacyjnych dotyczących historii wojskowej miasta i regionu, oraz pokazów sprzętu wojskowego.

Obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Jako jedno z nielicznych tego typu miejsc posiada zamknięty wybieg dla psów, aby ułatwić zwiedzanie osobom odwiedzającym park ze swoim czworonogami. Koszt inwestycji to ok. 2 mln zł.

Wstęp do Parku Militarnego będzie możliwy już 14 maja, od godziny 16.00 aż do północy. Specjalnie dla mieszkańców zostaną przygotowane także autobusy, które będą kursować na trasie Kilińskiego 7 – Węglowa 3 (godz. 17.00, 18.00, 20.00 i 21.00).

W parku będzie można spotkać rekonstruktorów Ludowego Wojska Polskiego, foodtrucki, zobaczyć ciężki sprzęt z 18. Pułku Rozpoznawczego i 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. W programie są też: prezentacja motocykli z Harley-Davidson Podlasie Club, oprowadzanie z przewodnikiem (godz. 17.30, 18.30, 20.30), spacer historyczny (godz. 19.30). Więcej informacji jest dostępnych na stronie Muzeum Wojska w Białymstoku.

Docelowo park będzie czynny od maja do września, w każdy weekend, w godz. 11.00-18.00.

Kamila Bogacewicz”

(Białystok Oficjalny Portal Miasta, bialystok.pl)

fot. poglądowe

Dodaj komentarz