Colloquia Braniciana – Moda (pokaz i wykład)

„Colloquia Braniciana to nowy cykl Muzeum Podlaskiego popularyzujący dokonania rodu Branickich herbu Gryf na Podlasiu oraz dzieje i kulturę osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej.

Colloquia rozpisane zostały na pięć sesji wykładowo-eventowych, poświęconych dziedzinom sztuki obecnym na hetmańskim dworze w Białymstoku: literaturze, wojsku, modzie, kuchni i muzyce. Każde spotkanie składa się z przystępnego wykładu oraz rekonstrukcji historycznej.

Colloquia odbywają się w obiektach Muzeum Podlaskiego stanowiących dziedzictwo tego potężnego magnackiego rodu – Ratuszu, który Jan Klemens Branicki wzniósł w centralnym punkcie miasta, oraz otoczonej parkiem letniej rezydencji hetmana w Choroszczy, w której mieści się obecnie Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Tematem drugiego spotkania będzie moda. Wykład pt. Kornety i harcapy – wpływy mody francuskiej i niemieckiej w Polsce w XVIII wieku wygłosi dr Anna Straszewska – historyczka sztuki i kostiumolożka z Instytutu Sztuki PAN. Prelekcji będzie towarzyszyć prezentacja strojów, fryzur, gier oraz dekoracji XVIII-wiecznego stołu w wykonaniu Towarzystwa Stanisławowskiego.

Współorganizator:
Instytut Historii PAN

Patronat Medialny:
Fundacja Pro Anima
Polskie Radio Białystok
Kurier Poranny”

Wydarzenie odbędzie się 3 lipca 2022 roku w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy o godzinie 13:00.

Link do wydarzenia na FB

źródło tekst i foto: Muzeum Podlaskie, http://muzeum.bialystok.pl

Dodaj komentarz