O co pytali Radni w kadencji 2018-2024?

Dobiega końca kadencja Rady Miejskiej, która od 2018 roku podejmowała ważne decyzje dotyczące życia mieszkańców. To Radni decydowali o tym na co przeznaczyć publiczne pieniądze, jaka będzie kolejność inwestycji oraz jakie zapłacimy podatki i ile wyniosą rachunki za kanalizację i wywóz odpadów.

Jednym z głównych zadań Rady Miejskiej jest kontrola działań burmistrza. Radni mogą robić to na wiele sposobów. Jednym z takich narzędzi, które jest powszechnie stosowane w polskich samorządach jest interpelacja.

Interpelacje to formalne pytania, jakie radni kierują do władz lokalnych w celu uzyskania konkretnych odpowiedzi lub wyjaśnień na temat różnych kwestii związanych z funkcjonowaniem miasta czy gminy. Mogą dotyczyć zarówno bieżących spraw, jak i planów działania władz samorządowych. Stanowią istotny element w funkcjonowaniu demokratycznych struktur samorządowych. To narzędzie, które umożliwia radnym kontrolę nad działalnością władz lokalnych oraz dostarcza ważnych informacji dla mieszkańców.

Jak często choroszczańscy Radni i Radne korzystali z tego narzędzia w mijającej kadencji?

Pierwsza sesja tej kadencji odbyła się 22 listopada 2018 roku. Od tamtego czasy odbyły się 54. posiedzenia Rady Miejskiej. Podczas nich choroszczańscy Radni i Radne złożyli 3 interpelacje. Czy to dużo? Dla porównania w Supraślu w roku 2024 wpłynęło już ich 5, zaś w ubiegłym 8.

Interpelacje złożone w kadencji Rady Miejskiej w Choroszczy w kadencji 2018-2024:

Anna Barbara Aponowicz

Interpelacja z dn. 25 października 2019 roku w sprawie przebudowy z rozbudową drogi powiatowej Nr 1541B Zaczerlany-Gajowniki-Kolonia i odcinka drogi Nr 1542B droga przez wieś Gajowniki wraz z przebudową mostu na rz. Czaplinianka w m. Gajowniki (gm. Choroszcz).

Interpelacja z dn. 25 października 2019 w sprawie budowy masztu telefonii komórkowej w m. Gajowniki gm. Choroszcz.

Marcin Popławski

Interpelacja dn. 8 kwietnia 2022 dotycząca realizacji Budżetu Obywatelskiego za 2020 rok pn.: „100 drzew na 100-lecie Niepodległości Choroszczy”

Treść interpelacji złożonych w kadencji 2018-2024 możecie znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Choroszczy (tutaj).

graf. Kadr z nagrania z Sesji Rady Miejskiej. Portal esesja.tv

Dodaj komentarz