Noc Muzeów w Choroszczy

W sobotę 18 maja 2024 odbędzie się kolejna noc muzeów. Dziesiątki muzeów, galerii i instytucji kultury tego dnia otwiera się do późnych godzin nocnych. Na odwiedzających poza darmowym wstępem do instytucji czekają dziesiątki atrakcji. Bogatą ofertę w tym roku przygotowało Muzeum Wnętrz Pałacowych oraz całe Muzeum Podlaskie.

MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY

ul. Pałacowa 2, godz. 18.00–22.00 zwiedzanie wystaw stałych i czasowych

godz. 18.00 – wernisaż wystawy Mateusza Karolczuka Theatrum od maryonetków

Siedemnaste i osiemnaste stulecie to złoty okres w rozwoju sztuk scenicznych w ramach magnackiego i królewskiego mecenatu. Oprócz spektakularnych spektakli muzycznych czy występów baletowych ciekawym zjawiskiem były przedstawienia teatru marionetkowego. Autorski projekt Mateusza Karolczuka jest próbą twórczej reinterpretacji założeń salonowego teatru marionetkowego istniejącego w XVIII wieku w murach białostockiego pałacu Branickich. O lalkowych zamiłowaniach hetmanostwa wiemy niewiele, a wzmianki o jego istnieniu znamy jedynie z kart archiwalnych dokumentów. Inwentarz dóbr pałacowych z 1772 roku wskazuje na istnienie Theatrum od Maryonetków wraz z 22 lalkami w jednej z pałacowych garderób.

godz. 20.00 – spacer z przewodnikiem po zabytkowym parku przy Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Grupa wyrusza spod budynku Muzeum.

Poniżej przedstawiamy inne wydarzenia w placówkach Muzeum Podlaskiego

Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

godz. 18.00-24.00 – ZWIEDZANIE WYSTAW STAŁYCH I CZASOWYCH

GALERIA MALARSTWA POLSKIEGO

Przegląd dziejów malarstwa od II poł. XVII do 2 poł. XIX wieku, ilustrowany pracami Marcella Bacciarellego, Jana Chrzciciela Lampi, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego czy fascynującego Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Leon Wyczółkowski. Wieczny zachwyt

Niezwykła ekspozycja prezentująca około 150 prac: obrazy, grafiki oraz rysunki Leona Wyczółkowskiego z kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Na krańcach… Tożsamość miejsca

Wystawa Małgorzaty Wróbel-Kruczenkow

Niektóre obrazy artystki wywołują nostalgię, inne silne emocje. Technika impasto nadaje jej pracom dynamiki i ekspresji, a jednocześnie pozwala zachować pewną tajemniczość. Malarka nawiązuje do tradycji polskiej i światowej sztuki XX wieku, ale nie naśladuje jej bezkrytycznie. Znajdujemy tu echa Jana Cybisa czy Tatarczyka, ale także Pollocka, Rothko i de Kooninga.

godz. 18.00-24.00 Łąka Wyczóła

Otwarte warsztaty dla wszystkich miłośników sztuki i twórców, podczas których stworzymy wspólne dzieło, inspirując się pracami Leona Wyczółkowskiego

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, ul. Świętojańska 17

godz. 18.00-22.00 – ZWIEDZANIE WYSTAW STAŁYCH I CZASOWYCH

godz. 18.00 – wernisaż wystawy „Baśnie Słowian”

Ekspozycja przedstawia fotografie Sławomira Wilczyńskiego, który tworzy pod pseudonimem „Wilczym Okiem”. Inspiracją artysty są słowiańskie baśnie oraz dawne wierzenia.

Wernisaż otworzy gawęda Sławomira Wilczyńskiego o czasach wczesnego średniowiecza oraz pokaz bractwa historycznego Winland. Podczas prezentacji grupy rekonstrukcyjnej usłyszymy charakterystyczny słowiański śpiew opowiadający o tych czasach. Ponadto podczas wernisażu Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego odwiedzą postacie ze zdjęć prezentowanych na wystawie.

godz. 20.00 – Oprowadzanie po wystawie stałej Alfons Karny. Opus vitae

Wystawa stała Alfons Karny. Opus vitae przedstawia życie i dorobek twórczy jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Możemy tu podziwiać między innymi Galerię Wielkich Polaków, kolekcję masek pośmiertnych czy słynną rzeźbę Skakanka. Zobaczymy również meble, obrazy, monety i archiwalia ilustrujące biografię artysty.

Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37

godz. 18.00-24.00 – ZWIEDZANIE WYSTAW STAŁYCH I CZASOWYCH

Podczas Nocy Muzeów można będzie poznać Białystok w okresie jego największego rozkwitu. Obejrzymy widowisko multimedialne Wersal Północy wśród dźwięków i świateł na makiecie barokowego Białegostoku. Potem przeniesiemy się w czasie do XX wieku i zwiedzimy ekspozycję W białostockiej kamienicy, by zobaczyć, jak na początku tego stulecia mieszkali bogaci białostoczanie. Obejrzymy też makietę słynnego Hotelu „Ritz”, którego na próżno szukać na współczesnych planach miasta.

W BIAŁOSTOCKIEJ KAMIENICY 

Ekspozycja odtwarzająca wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX/XX w.

ODZYSKANA HISTORIA. HOTEL RITZ 

Makieta legendarnego, niegdyś najświetniejszego hotelu w mieście.

BIAŁYSTOK – MAKIETA BAROKOWEGO MIASTA 

Widowisko multimedialne Wersal Północy wśród dźwięków i świateł. Prezentacje będą odbywać się co pół godziny od godz. 18.00.

Opór 1863. Podlasie w Powstaniu Styczniowym

Wystawa powstała z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Prezentuje udział mieszkańców Podlasia w zrywie niepodległościowym.

godz. 18.00–19.00Spotkanie Klubu Młodego Historyka

Podczas Nocy Muzeów podsumujemy wszystkie spotkania Klubu Młodego Historyka. Obejrzymy pokaz zdjęć, by przypomnieć sobie nasze wspólne przygody i będziemy snuć plany na przyszłość. W uroczystej atmosferze uczestnicy Klubu Młodego Historyka otrzymają certyfikaty. Na spotkanie zapraszamy Klubowiczów oraz ich bliskich.

godz. 19.00-22.00 – Zagraj z Powstaniem!

Otwieramy drzwi do muzealnej sali gier! Odkryj wyjątkowe gry towarzyszące wystawie przygotowanej z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W naszej sali gier znajdziecie również łamigłówki dotyczące innych wstaw, które prezentowane są w Muzeum Historycznym. Kto podejmie to wyzwanie? Startujemy o 19.00. Czekamy na Was!

MUZEUM W TYKOCINIE, ul. Kozia 2

godz. 18.00-24.00zwiedzanie indywidualne oraz zwiedzanie grupowe z przewodnikiem Wielkiej Synagogi i wystawy Tykocin w nurcie historii

godz. 19.00 – wernisaż wystawy Chasydzki szlak w obiektywie Joanny Sidorowicz

Wystawa eksponowana w babińcach Wielkiej Synagogi to ponad 60 fotografii Joanny Sidorowicz ukazujących pielgrzymki Chasydów do miejsc, gdzie zostali pochowani ich przodkowie, cadykowie, do miejsc ich korzeni, takich jak Lelów, Leżajsk, Radomsko, Nowy Sącz…

godz. 20.30 – koncert NIGUNIM

Podczas Nocy Muzeów w Wielkiej Synagodze odbędzie się koncert w ramach Festiwalu Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner. Wystąpią Maria Sławek – skrzypce oraz Łukasz Chrzęszczyk – fortepian. Wydarzeniem towarzyszącym będzie promocja płyty TIKTIN nagranej w październiku 2023 w Wielkiej Synagodze w Tykocinie.

Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim

godz. 18.00–24.00 zwiedzanie wystaw stałych i czasowych

godz. 18.00 – wernisaż wystawy Maria, Matka Chrystusa w ikonach. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu

Polską kulturę religijną ukształtowała różnorodność form kultu maryjnego, przekraczająca granice etniczne, wyznaniowe i środowiskowe. Pierwsze objawienie Matki Bożej w Polsce datowane jest na 1198 rok. Od tego momentu przybywało cudownych bądź szczególnie czczonych wizerunków maryjnych. Ideą wystawy jest ukazanie ikonografii najbardziej znanych wizerunków maryjnych pochodzących ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu. Prezentowane w przestrzeni ekspozycyjnej bielskiego ratusza – z podziałem na rodzaj poszczególnych przedstawień, odniesieniem do nazewnictwa, historii oraz ikonografii – ukazują tradycję i duchowość nieodłącznie związane z żywym kultem maryjnym.

Podczas wernisażu po wystawie oprowadzą nas kuratorki.

godz. 19.30 – wernisaż wystawy Bielsk Podlaski i okolice w rysunkach, lata 80. XX wieku

Ekspozycja prac Krzysztofa i Jakuba Jezierskich.

godz. 20.30 – warsztaty pisania ikon dla dzieci Moja ikona

Zapisy przyjmujemy d0 16 maja, tel. 509 336 841.

godz. 21.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie Maria, Matka Chrystusa w ikonach. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu

godz. 22.30 – oprowadzanie po wystawach Józef Charyton (1909–1975). Podlaskie pejzaże i sceny rodzajowe. W 115. rocznicę śmierci artysty oraz Przyszedł znachor do apteki. Ziołolecznictwo i aptekarstwo na Podlasiu

Muzeum Ikon w Supraślu. ul. Klasztorna 1

godz. 18.00–24.00 zwiedzanie wystaw stałych

Zbiory Muzeum Ikon w Supraślu należą do największych w Polsce kolekcji sztuki cerkiewnej datowanej od XVI do XX wieku. Tworzy je ponad tysiąc sześćset różnorodnych zabytków: fresków, ikon na desce oraz wizerunków i krzyży wykonanych w technikach metaloplastycznych. Tematem przewodnim Nocy Muzeów są najcenniejsze w zbiorach placówki relikty XVI-wiecznej polichromii z cerkwi Zwiastowania NMP w monasterze supraskim.

godz. 19.00 – rodzinne warsztaty Malarze fresków. Działania plastyczne na wielkim formacie inspirowane freskami supraskimi. Na zakończenie wspólnie ułożymy puzzle na ekspozycji Muzeum Ikon w Supraślu.

Liczba miejsc ograniczona, zapisy: tel. 509 336 829.

godz. 22.30Freski supraskie – konteksty historyczne i artystyczne – spotkanie na ekspozycji w nowo zaaranżowanej przestrzeni wystawienniczej.

Liczba miejsc ograniczona, zapisy: tel. 509 336 829.

 

Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej. ul. Lipowa 4

godz. 18.00–24.00 – zwiedzanie wystaw stałych z przewodnikiem

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zapraszamy w „podróż” do świata fotografii „z duszą” w Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa. Siedzibą muzeum jest zabytkowy późnobarokowy pawilon – zwany dworem myśliwskim – pięknie położony w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego.

Cały kosmos Wołkowa

W wydzielonej przestrzeni imitującej ciemnię fotograficzną widza otacza „cały kosmos Wołkowa”. Obejrzymy tu prezentację fotografii – nasyconych emocjami oraz dźwiękami muzyki i natury, niejako oddzielonych od świata zewnętrznego. 

Pejzaż

Wokół ciemni rozmieszczona została ekspozycja 28 czarno-białych ujęć krajobrazu Podlasia z pierwszego okresu twórczości Wiktora Wołkowa.

Słońce

Przestrzeń Słońca przedstawia kolejny etapu twórczości Wiktora Wołkowa, czyli zdjęcia kolorowe. Prezentujemy oryginalne fotografie sygnowane podpisem artysty.

Potrawka z zająca

Archiwalna wystawa Wiktora Wołkowa zatytułowana Potrawka z zająca prezentowana jest w nowej aranżacji – w formie monumentalnego „obrazu”, w którym znalazło się 55 fotografii. Dynamiczna konstrukcja pozwala na obracanie zdjęć i tworzenie dowolnych sekwencji „ruchu” zająca.

WARSZTAT FOTOGRAFA NATURY

Na ekspozycji zobaczymy oryginalny sprzęt fotograficzny, na którym pracował Wiktor Wołkow oraz poświęconą artyście część biograficzną.

Mat. org.

Dodaj komentarz