Niechciany ławnik – wywiad z Wojciechem Jastrzębskim

Utarło się, że ławnikami są osoby na emeryturze lub zbliżające się do niej. Ale nie jest to reguła. Są też młodsi czego byłem przykładem…”

Podczas Sesji Rady Miejskiej w Choroszczy dnia 4 października odbyły się wybory ławników do sądów. Mimo mniejszej liczby kandydatów niż zostało zgłoszone zapotrzebowania przez Sąd 9. Radnych zdecydowało, że gmina Choroszcz nie będzie miała swojego ławnika, tego z 8 letnim doświadczeniem (więcej o tym tutaj). Zapraszamy Was do wywiadu z Wojciechem Jastrzębskim – naszym Redaktorem naczelnym, prezesem Stowarzyszenia Lambada Choroszcz oraz ławnikiem Sądu Pracy, który decyzją Radnych po 8 latach nie będzie pełnił tej funkcji. O tym czym się zajmuje ławnik, jak nim zostać, oraz co się zmieniło przez ostanie 4 lata, że choroszczańscy Radni nie chcą mu powierzyć tej funkcji dowiecie się z poniższego wywiadu. Zapraszamy!

Czym zajmuje się ławnik?

Ławnik jest „niezawodowym” członkiem składu sędziowskiego, który orzeka w sprawach karnych, rodzinnych i zakresu prawa pracy. Jest to tzw. „czynnik społeczny” w wymiarze sprawiedliwości.

Czy ławnikiem może być każdy?

Ławnikiem może być osoba w wieku 30-70 lat, która posiada obywatelstwo polskie, korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich i ma co najmniej średnie wykształcenie, z wyłączeniem niektórych zawodów i funkcji takich jak np. radni, funkcjonariusze Policji, żołnierze, duchowni, adwokaci czy pracownicy sądów.

Od kiedy jesteś ławnikiem?

Od 2016 roku i byłem/jestem ławnikiem w kadencjach 2016-2019 i 2020-2023. Zaczynając funkcję ławnika miałem 31 lat i byłem najmłodszym ławnikiem spośród wszystkich.

Czy jest to ciężka praca?

To zależy od dnia i ilości oraz zakresu spraw, które akurat trafią na wokandę w danym dniu. Generalnie można maksymalnie sprawować funkcję ławnika do 12 razy w roku.

Ile zarabia ławnik?
Aktualnie dzienna dieta wraz z kosztami dojazdu dla mieszkańca Choroszczy wynosi ok. 180 zł.


Czy miałeś kiedyś inne zdanie niż sędzia lub sędzina?

Od początku jestem ławnikiem orzekającym w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych. Bazuje się głównie na dokumentach oraz dowodach. Czasami zdarzało się, że któryś z ławników ma odmienne zdanie od sędziego. Generalnie sędziowie z którymi pracowałem bardzo rzeczowo opisują sytuację „prawną” przed rozprawą i wtedy jest łatwiej śledzić cały proces i wydać odpowiedni wyrok.

Decyzją Radnych od nowego roku nie będziesz już ławnikiem. Czym im zawiniłeś, że woleli zostawić nieobsadzone miejsce, niż powołać na nie tak doświadczoną osobę?

Ze zdumieniem przyjąłem wiadomość, że radni podjęli taką decyzję, choć w 2019 roku Rada Miejska w niemal identycznym składzie zagłosowała zupełnie inaczej – chciałem kontynuować dalej swoją pracę ławnika. Od zawsze angażuję się w różne projekty społeczne, bycie ławnikiem dawało mi dużo satysfakcji. Jeśli była to osobista decyzja dziewięciu radnych to akceptuję to, jeśli jednak było inaczej to jest to przykre.

Czy to pierwszy raz, że odczuwasz skutki swojej działalności społecznej?Niestety nie pierwszy. Trudno jest nie zauważyć związku założenia Horyzontów Choroszczy z negatywnymi skutkami, które się zaczęły od tego czasu pojawiać. Na szczęście z działalności jako prezes Stowarzyszenia Lambada Choroszcz, które prowadzi akademię piłkarską dla dziewcząt mam wiele frajdy, jest chęć treningu przez dziewczyny, rodzice je bardzo wspierają w sportowej pasji, a one się odpłacają super wynikami i sukcesami. Wspomagam również różne inicjatywy charytatywne. Jeśli chodzi o działalność Horyzontową to od „zwykłych mieszkańców” jest tylko dobry feedback, a to jest najważniejsze i daje motywację do działania.

Czy gdy sąd znów zwróci się do Rady Miejskiej o powołanie ławników (w tej chwili jest nieobsadzone miejsce, na którym Radni nie chcieli byś był jak przez ostatnie 8 lat) weźmiesz udział w procedurze powołania?
Co prawda głosowanie było tajne ale domyślam się kto jak zagłosował. Po raz pierwszy odkąd pamiętam gdy było mniej kandydatów niż miejsc w sądzie, a mimo wszystko jeden z nich został odrzucony. Fajnie by było aby radni wskazali co należy poprawić aby dostać ich głos. Być może kiedyś ponownie złożę aplikację przy innym składzie rady.

Co byś powiedział osobom, które myślą o tym, żeby zostać ławnikiem?

Utarło się, że ławnikami są osoby na emeryturze lub zbliżające się do niej. Ale nie jest to reguła. Są też młodsi czego byłem przykładem. W moim przypadku zainteresowanie sądownictwem wynikało z ukończenia studiów podyplomowych na wydziale prawa Uniwersytetu w Białymstoku, byłem pracownikiem i pracodawcą więc naturalny był wydział pracy. Można orzekać również w innych wydziałach zgodnych z zainteresowaniami, wiedzą i doświadczeniem. Tak jak powiedziałem wcześniej daje to dużo satysfakcji i poczucie spełnienia obywatelskiego obowiązku.

Co chcesz powiedzieć mieszkańcom gminy Choroszcz, w imieniu których pełniłeś funkcję ławnika przez ostatnie 8 lat?

Był to dla mnie wspaniały czas, który pozwolił się realizować jako obywatel i rozwijać swoje zainteresowania. Dziękuję mieszkańcom, że mogłem być ławnikiem bo to przecież radni, którzy są reprezentantami mieszkańców dali mi tą szansę dwukrotnie w 2015 i 2019 roku. Teraz zmienili zdanie ale takie jest życie. Dalej będę działał dla lokalnej społeczności i zapraszam do współpracy.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Przemek Waczyński

Dodaj komentarz