Muzyka w Pałacu na wodzie – pierwszy koncert już 26 czerwca

„Muzyka w Pałacu na wodzie to cykl plenerowych kameralnych koncertów i recitali mających miejsce na specjalnie do tego celu zbudowanej scenie przy Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Pierwszym wydarzeniem w ramach cyklu Muzyka w Pałacu na Wodzie będzie koncert kameralny zespołu Finesis Trio, który przedstawi program zatytułowany: Słońce Włoch i Hiszpanii w dźwiękach zaklęte.

Program koncertu obrazuje ukryty w formach i rytmach temperament muzyki hiszpańskiej i włoskiej. Rozpoczyna się pieśniami hiszpańskimi z przełomu renesansu i baroku, odkrytymi niedawno przez zespół „Finesis Trio” w Bibliotece Katalońskiej w Barcelonie. Szczególnie interesującym brzmieniowo i równie rzadko wykonywanym utworem jest osobliwa kantata hiszpańska G.F. Händla „No se emenderá jamás”, napisana na bardzo oryginalny, jak na owe czasy skład – sopran, gitarę oraz basso continuo. Ekspresyjne i wirtuozowskie Fandango oraz Chaconne – tańczone początkowo w Hiszpanii przy dźwiękach kastanietów, przedstawiają różnorodne aspekty muzyki. Ciekawostką repertuarową jest także jedna z sześciu sonat T. Giordaniego napisana na gitarę i basso continuo – niezwykle nastrojowy, a zarazem energetyczny utwór. Krótkie pieśni Seguidillas Boleras F. Sora o zabarwieniu humorystycznym i groteskowym poruszają także poważną tematykę.

Program:
– G.F. Händel (1685-1759) Kantata hiszpańska „No se emenderá jamás” HWV 140,
– T. Giordani (ca. 1730- 1806) Sonata VI C-dur gitara,
– J. Duphly (1715-1789) Chaconne F-dur (Troisième Livre),
– F. Sor (1778-1839) Seguidillas,
– L. Boccherini (1743-1805) Introdukcja i Fandango z Kwintetu gitarowego D-dur, G 448

Warto przypomnieć, że wydana w 2017 r. płyta „Słońce zaklęte w dźwiękach Hiszpanii i Włoch” od momentu zaistnienia w mediach zbiera znakomite recenzje uznanych dziennikarzy muzycznych.

Zespół „Finesis Trio” tworzą: Katarzyna Puch – sopran, Małgorzata, Włodarczyk – gitara i lutnia, Paulina Tkaczyk – klawesyn”

Koncert odbędzie się 26 czerwca 2022 (niedziela)o godzinie 16:00 w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2 , wstęp wolny

źrodło: tekst i grafika FB Muzeum Podlaskie

Dodaj komentarz