Moje Kruszewo

W niedzielne popołudnie 1 maja w Kruszewie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Na Wieży Kruszewo, której właścicielem jest Grzegorz Krusiewicz – Prezes Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała, lokalny pasjonat historii otwarto wystawę zdjęć „Kruszewo przed laty” oraz została zaprezentowana książka „Moje Kruszewo”. 

Zdjęcia, które umieszone zostały na elewacji Kruszewskiej Wieży wywołały wiele wspomnień i dyskusji z przybyłymi na wydarzenie mieszkańcami Kruszewa ale też były znakomitą okazją do poznania lokalnej historii i zwyczajów przez turystów, którzy w ten w ten słoneczny dzień przyjechali do Kruszewa. Każdy wie jak Grzegorz Krysiewicz z pasją potrafi opowiadać o historii i wydarzeniach z lat wcześniejszych, których był świadkiem ale też poświęcił dużo czasu aby dotrzeć do wspomnień ludzi starszych, do dokumentów źródłowych czy zdjęć. 

Dla mnie książka „Moje Kruszewo” była pozycją z cyklu „lektur obowiązkowych” i oczywiście mam już tą lekturę za sobą. Wszak Kruszewo to rodzinna wieś mojej ś.p. mamy, Grzegorz Krysiewicz jest jej bratem, a prywatnie moim ojcem chrzestnym. Moje Kruszewo jest książką poświęconą historii wsi Kruszewo i jej mieszkańców, z którą powinien się zapoznać każdy mieszkaniec tych stron: dowiecie się z niej wiele ciekawych faktów historycznych. Nie każdy wie, że Kruszewo należało do czterech parafii, historię „zerwanego mostu” i „Koziołka” każdy zna ale tutaj może poznać ją na nowo, jest też historia szkoły, powstania OSP Kruszewo czy klubu rozrywkowego „Ruch”. Dowiecie się też co kiedyś było w miejscu, w którym obecnie jest „Wieża Kruszewo”. 

Pogoda w końcu robi się ładna i słoneczna, zapraszam więc do odwiedzania „Wieży Kruszewo”, tam też można nabyć książkę „Moje Kruszewo”

Wojciech Jastrzębski

1 komentarz do “Moje Kruszewo”

Dodaj komentarz