Moesowie nie tylko z Choroszczy – promocja książki

Dnia 7 stycznia (sobota) 2023 roku o godzinie 16:00 w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy odbędzie się spotkanie promujące książkę dotyczą rodu Moesów, który pojawił się na ziemiach polskich w latach 30. XIX wieku. Odegrali oni znaczącą rolę w historii Choroszczy oraz innych miejscowości. W książce poza historią rodu znalazły się też biografie rodziny. Wstęp na spotkanie jest wolny.

„Ostatni z właścicieli fabryki Carl August Moes [II] od początku l.90. XIX w. pełnił wiele funkcji publicznych w Białymstoku, w którym to mieście był na tyle poważana osobistością, że jedna z ulic w pobliżu dworca kolejowego została nazwana od jego nazwiska. Inni potomkowie założyciela zakładów w Choroszczy Christiana Augusta Moesa, obierali różne drogi rozwoju. Kamil Alfred został właścicielem gospodarstwa ogrodniczego Nowosiółach, a wybitny podlaski historyk i społecznik Zygmunt Gloger stawiał go za wzór nowoczesnego gospodarza i patrioty. Z kolei Konstanty Moes, który do rodowego nazwiska przyjął przydomek Oskargiełło bardzo zaangażował się w propagowanie naturalnych metod leczenia. W okolicach Otwocka założył zakład przyrodoleczniczy i opublikował kilka książek poświęconych tematyce wegetarianizmu i zdrowego trybu życia. Aleksander Juliusz rozwinął przemysł papierniczy w Wierbce i Sławinowie i założył stadninę koni w Udorzu. Jeden z synów, zainspirował niemieckiego pisarza Tomasza Manna do stworzenia postaci Tadzia w noweli „Śmierć w Wenecji”.”

Fotografia w tle „Wesele Aleksandra Moesa i Barbary Sobańskiej, 1927 r. Źródło „Muzeum Podlaskie” (http://muzeum.bialystok.pl/)

Okładka książki „Moesowie nie tylko z Choroszczy”

INNE WYDARZENIA W MUZEUM PODLASKIM

Zachęcamy też do odwiedzania innych wydarzeń organizowanych przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, które odbędą się w styczniu. 

– 8 stycznia: Historia Bożego Narodzenia w ikonografii wschodniej /Supraśl/
– 14 stycznia: Rodzinne weekendy – Karnawał w muzeum /Białystok/
– 15 stycznia: Spotkanie z literaturą – Adam Mickiewicz /Białystok/
– 19 stycznia: Pokaz mody historycznej /Białystok/

Szczegóły TUTAJ

4 komentarze do “Moesowie nie tylko z Choroszczy – promocja książki”

 1. Dzień dobry,
  Czy można kupić od Państwa przez internet albo wysyłkowo wydanie „Mosowie nie tylko z Choroszczy”?
  Pozdrawiam,
  Konrad Grabowiecki

  Odpowiedz
  • Dzień dobry, przepraszamy za tak późną odpowiedź, ale Pana komentarz utknął w spamie. Muzeum Podlaskie w ostatnim wpisie podało informację, że książkę „Moesowie nie tylko z Choroszczy” można zamówić drogą mailową lub zakupić w oddziałach. Wynika z tego, że mogą wysłać. Proszę się skontaktować z muzeum, a jeśli będzie problem to pomożemy w zakupie 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz