„Matecznik” w najmniejszym teatrze w Polsce

Stowarzyszenie Teatr Okno przygotowało spektakl „Matecznik” w reżyserii Krzysztofa Zemły. Realizacja odbyła się dzięki dotacji z Instytutu Teatralnego z programu dla teatrów offowych, niezależnych i alternatywnych – OFF Polska.

Główną inspirację do powstania widowiska pt. „Matecznik” stanowi wydany w 1984 roku „album fotograficznym” Wiktora Wołkowa pt.: „Rzeka, droga, płoty, krowy, konie, stogi, wrony, bociany, drzewa, krzyże”. Wydawnictwo zrealizowało trzech wybitnych artystów: Wiktor Wołkow – autor zdjęć, Edward Redliński – autor zamieszczonych opowieści oraz Andrzej Strumiłło, który stworzył koncepcję oraz opracował ją graficznie. Zamieszczone  w albumie zdjęcia inspirują do stawiania pytań: o los człowieka; o indywidualność; o przyjaźń; o istnienie smutku na świecie.

Spektakl będzie wystawiany w najmniejszym teatrze w Polsce – w Teatrze Łątek Supraśl oraz w zaprzyjaźnionych ośrodkach promujących off- ową działalność teatralną: na Scenie Lalkowej  im. Jana Wilkowskiego w Kwidzynie, Instytucie Teatru Przedmiotu w Policznej oraz  w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie. Premiera odbędzie się 18 września w Supraślu.

Spektakl „Matecznik” będzie stanowił kontynuację artystycznych poszukiwań realizowanych w widowiskach „Pieśni Miłosne”(2019) oraz „Pieśń rzeki”(2020). Stosowane we wcześniejszych  widowiskach (Romans Perlimplina i Belisy”, „Podróż”, „Dla mnie bomba!!!”, „Okienko”, „Pan Maluśkiewicz”) spektrum technik teatru cieni i światła wzbogacono w tych spektaklach o animację oraz przetworzenia gotowych zdjęć fotograficznych.  Realizowano to głównie za pomocą różnego rodzaju starych technik projekcyjnych- rzutników slajdów oraz grafoskopów.

„Matecznik”

Reżyseria: Krzysztof Zemło
Scenariusz: Krzysztof Zemło
Scenografia: Ewa Zemło
Muzyka: Ania Kowalska (Broda)
Animacje i video: Agnieszka Waszczeniuk
Koordynacja: Przemysław Waczyński

Spektakl będzie można zobaczyć we wrześniu i październiku 2022 roku w Teatrze Łątek w Supraślu -najmniejszym teatrze w Polsce, oraz ośrodkach promujących off- ową działalność teatralną: na Scenie Lalkowej  im. Jana Wilkowskiego w Kwidzynie, Instytucie Teatru Przedmiotu w Policznej oraz  w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie. Spektakl Przeznaczony jest dla młodzieży i widzów dorosłych.

„Matecznik” – harmonogram pokazów”

16 września 2022 godz. 18:00 (pokaz przedpremierowy) – Instytut Teatru Przedmiotu w Policznej (Policzna 48, Kleszczele).

18 września 2022 PREMIERA Teatr  Łątek w Supraślu, (ul. Posterunkowa 1, Supraśl)
1 października 2022 godz. 18:00 Teatr  Łątek w Supraślu, (ul. Posterunkowa 1, Supraśl)
8 października 2022  godz. 18:00 Teatr  Łątek w Supraślu, (ul. Posterunkowa 1, Supraśl)
22 października 2022 godz. 18:00 Scena Lalkowa im. Jana Wilkowskiego w Kwidzynie, (ul. Słowiańska 13, Kwidzyn )
28 października 2022 godz. 18:00 2022 Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie (ul. Żurawia 13, Wasilków)

Rezerwacja na spektakle w siedzibie teatru pod numerem 503 728 429.

Rezerwacje wejściówek w instytucjach goszczących spektakl zgodnie z przyjętymi w nich zasadami (informacje na ich stronach).

Zadanie „Matecznik” realizowane jest w ramach programu OFF POLSKA Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego. Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 35600 zł

Dodaj komentarz