„Matecznik” – fotografie Wołkowa ożyją w Wasilkowie

W piątek 28 października 2022 roku o godzinie 18:00 w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie odbędzie się spektakl „Matecznik” supraskiego Teatru Łątek – Najmniejszego Teatru w Polsce. Po spektaklu odbędzie się rozmowa z twórcami spektaklu.

Spektakl „Matecznik” w reżyserii Krzysztofa Zemły został przygotowany dzięki współpracy Stowarzyszenia Teatr Okno i Teatru Łątek Supraśl. Realizacja odbyła się dzięki dotacji z Instytutu Teatralnego z programu dla teatrów offowych, niezależnych i alternatywnych – OFF Polska.

Główną inspirację do powstania widowiska pt. „Matecznik” stanowi wydany w 1984 roku „album fotograficznym” Wiktora Wołkowa pt.: „Rzeka, droga, płoty, krowy, konie, stogi, wrony, bociany, drzewa, krzyże”. Wydawnictwo zrealizowało trzech wybitnych artystów: Wiktor Wołkow – autor zdjęć, Edward Redliński – autor zamieszczonych opowieści oraz Andrzej Strumiłło, który stworzył koncepcję oraz opracował ją graficznie. Zamieszczone  w albumie zdjęcia inspirują do stawiania pytań: o los człowieka; o indywidualność; o przyjaźń; o istnienie smutku na świecie.

Spektakl  zazwyczaj jest wystawiany w najmniejszym teatrze w Polsce – w Teatrze Łątek Supraśl, który ma na widowni tylko 10 miejsc.  Pokaz w Wasilkowie to niebywała okazja do zobaczenia tej sztuki.

Wstęp na spektakl jest bezpłatny. Obowiązują rezerwacja miejsc. Można to zrobić poprzez elektroniczny formularz znajdujący się na STRONIE Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Wasilkowie.

Spektakl „Matecznik” stanowi kontynuację artystycznych poszukiwań realizowanych w widowiskach „Pieśni Miłosne”(2019) oraz „Pieśń rzeki”(2020). Stosowane we wcześniejszych  widowiskach (Romans Perlimplina i Belisy”, „Podróż”, „Dla mnie bomba!!!”, „Okienko”, „Pan Maluśkiewicz”) spektrum technik teatru cieni i światła wzbogacono w tych spektaklach o animację oraz przetworzenia gotowych zdjęć fotograficznych.  Realizowano to głównie za pomocą różnego rodzaju starych technik projekcyjnych- rzutników slajdów oraz grafoskopów.

„Matecznik”

Reżyseria: Krzysztof Zemło
Scenariusz: Krzysztof Zemło
Scenografia: Ewa Zemło
Muzyka: Ania Kowalska (Broda)
Animacje i video: Agnieszka Waszczeniuk
Koordynacja: Przemysław Waczyński
Premiera 18 września 2022, Teatr Łątek Supraśl

Zadanie „Matecznik” realizowane jest w ramach programu OFF POLSKA Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego. Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 35600 zł

Teatr Łątek Supraśl – najmniejszy teatr w Polsce.

Znajduje się on w Supraślu przy ul. Posterunkowej w domu artystów Krzysztofa (reżysera, aktora animatora kultury) i Ewy (malarki, scenografki) Zemłów. Działa on od 2019 roku w ich stuletnim domu.  Na widowni ma tylko 10 miejsc. Na wyposażeniu sali teatralnej oprócz reflektorów znajduje się  stary kaflowy piec. Fotele pochodzą z byłego kina pokój. Na scenie można zobaczyć spektakle Teatru Łątek, Teatru Okno oraz innych teatrów, które przyjeżdżają tu z różnych storn Polski,

Dodaj komentarz